Notowania

wiadomości
25.04.2013 11:18

Kraków: Wystawa grafik i instalacji "Praca kobiety nigdy się nie kończy"

"Praca kobiety nigdy się nie kończy" to tytuł wystawy, która od piątku czynna będzie w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Zestawiono na niej 126 grafik dawnych mistrzów od XVI do XIX wieku z dziełami współczesnymi.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Praca kobiety nigdy się nie kończy" to tytuł wystawy, która od piątku czynna będzie w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Zestawiono na niej 126 grafik dawnych mistrzów od XVI do XIX wieku z dziełami współczesnymi.

Jak wyjaśniła w czwartek rzeczniczka centrum, Edyta Gajewska, ułożona tematycznie wystawa konfrontuje role przeznaczone kobietom w sztuce nowożytnej ze współczesnymi próbami wyrażenia pierwiastka kobiecego w pracach plastycznych. Tytuł wystawy nawiązuje do angielskiego przysłowia, rozpowszechnionego zwłaszcza w Ameryce.

"Myślą przewodnią jest przedstawienie szeroko potraktowanych prac, czynności domowych i zajęć kobiet, zarówno w ujęciu realistycznym, jak i symboliczno-alegorycznym. Warto prześledzić temat oczami dawnych i obecnych mistrzów, bo - jak pisze prof. Inga Iwasiów w katalogu wystawy - +praca kobiet bywa tak niewidoczna, nienazwana, drugoplanowa+" - przekonywała Gajewska.

Wśród wybranych grafik znajdą się dzieła m.in. Albrechta Duerera, Rembrandta, Petera Rubensa, Williama Hogartha, liczne prace twórców szkoły włoskiej, francuskiej i niderlandzkiej oraz stosunkowo rzadkie prace kobiet-rytowniczek.

Współczesne dzieła, które prezentowane są na wystawie, to: instalacje Małgorzaty Łojko "Symbiozy", prace Tomasza Rogalińskiego "Hodowla" i Erwiny Ziomkowskiej (buty i torebka), dwa gobeliny Anny Jesinowicz-Nguyen "Ja" i "Nieja", a także rzeźba Aliny Szapocznikow "Koński ogon/ Głowa Meksykanki" zestawiona z pracą Xawerego Dunikowskiego "Kobieta brzemienna II".

Zestaw prac graficznych podzielono na siedem części tematycznych: "Matka", "Towarzyszka i sługa", "Przedmiot", "Muza", "Wojowniczka", "Wzór dobry, wzór zły" oraz "Szafarka dobra i zła". Prace współczesne - jak wyjaśniła przedstawicielka centrum - stawiają przed widzem pytanie, w jaki sposób i w jakich kontekstach te kobiece archetypy pojawiają się obecnie.

Ekspozycja, która potrwa do 11 sierpnia, powstała dzięki współpracy Międzynarodowego Centrum Kultury z Biblioteką Naukową PAU i PAN w Krakowie. Towarzyszy jej bogaty program wykładów, spotkań, warsztatów.

Na wystawie oznaczona została specjalna ścieżka zwiedzania dla dzieci. (PAP)

rgr/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz