Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Wystawa grafiki ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce

0
Podziel się:

120 grafik z lat 1919-1995 ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce będzie można
od piątku oglądać w Kamienicy Szołayskich - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa "Muzeum
Polskie w Ameryce. Zbiory graficzne" prezentuje wybór prac 65 autorów, tworzących w kraju i na
emigracji.

120 grafik z lat 1919-1995 ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce będzie można od piątku oglądać w Kamienicy Szołayskich - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa "Muzeum Polskie w Ameryce. Zbiory graficzne" prezentuje wybór prac 65 autorów, tworzących w kraju i na emigracji.

To pierwszy w naszym kraju pokaz grafiki ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce.

Na krakowską wystawę sprowadzono zza Atlantyku grafiki m.in. Adama Bunscha, Edmunda Bartłomiejczyka, Władysława Skoczylasa, Tadeusza Kulisiewicza, Jerzego Panka, Haliny Chrostowskiej-Piotrowicz, Konrada Srzednickiego i Stefana Suberlaka oraz twórców osiadłych na emigracji: Stefana Mrożewskiego i Stanisława Szukalskiego.

Wśród wystawionych prac zobaczyć można grafiki ocalałe z Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie w Nowym Jorku 1939-1940 r. Z powodu wybuchu wojny zostały one w USA. W 1966 r. polskie władze oficjalnie przekazały je, wraz z innymi obiektami, na własność Muzeum Polskiego w Chicago.

Muzeum Polskie w Ameryce powstało w 1935 r. w Chicago. Do dziś jest aktywnym centrum polskiej kultury z unikatową kolekcją sztuki, biblioteką i archiwum. Kolekcja muzeum obejmuje ponad 1 tys. grafik - od XVII-wiecznych po współczesne, z bogatym zbiorem polskiej grafiki z okresu dwudziestolecia międzywojennego XX w.

Muzeum posiada także zbiór polskiego malarstwa, m.in. mało znane w Polsce obrazy Olgi Boznańskiej, Wojciecha Kossaka, S. I. Witkiewicza i Jerzego Nowosielskiego, rzeźby Stanisława Ostrowskiego i Alfonsa Karnego, rysunki C.K. Norwida i Feliksa Topolskiego, plakaty Stefana Norblina i Tadeusza Gronowskiego.

Prócz dzieł sztuki muzeum przechowuje także pamiątki narodowe, takie jak pukiel włosów Tadeusza Kościuszki oraz akwarele jego autorstwa, przedmioty związane z Heleną Modrzejewską, złote pióro Ignacego Jana Paderewskiego, którym - według tradycji - podpisany został traktat wersalski. Są też w Chicago sanie Marii Leszczyńskiej, listy polskich królów, kolekcja map oraz cenne fotografie dokumentujące życie polskiej emigracji.

Wystawę można zwiedzać do 6 grudnia. Zorganizowało ją Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Polskie w Ameryce. Ekspozycja jest częścią krakowskiego projektu muzealnego "Ameryka, Ameryka", została także włączona do programu Międzynarodowego Triennale Grafiki, Kraków 2009.(PAP)

czo/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)