Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Wystawa "Pracownia Hanny Rudzkiej - Cybis"

0
Podziel się:

Wyposażenie pracowni Hanny Rudzkiej - Cybis, malarki należącej do grupy
kapistów, można oglądać w Kamienicy Hipolitów w Krakowie. Na otwartej w środę wystawie pokazywane
są także jej obrazy i rysunki.

Wyposażenie pracowni Hanny Rudzkiej - Cybis, malarki należącej do grupy kapistów, można oglądać w Kamienicy Hipolitów w Krakowie. Na otwartej w środę wystawie pokazywane są także jej obrazy i rysunki.

Wyposażenie pracowni przekazał do zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, uczeń Hanny Rudzkiej - Cybis Leszek Dudka, który wraz z rodziną artystki postanowił je ocalić.

Zwiedzający zobaczą w galerii Kamienicy Hipolitów (oddziale Muzeum Historycznego) meble, tkaniny, bibeloty, naczynia użytkowe i ozdobne przywiezione przez artystkę z podróży. Jest bukiet zasuszonych kwiatów oraz przybory malarskie: pędzle, palety, sztaluga i ostatni niedokończony przez artystkę obraz z 1987 r.

"Mieszkanie - pracownia Hanny Rudzkiej - Cybis było niezwykle skromne, tak jak ona sama. Prezentujemy oryginalne jego wyposażenie. Artystka uwielbiała porcelanę. Osoby, które ją odwiedzały wspominały, że wszystko było podawane na delikatnej porcelanie, to było wręcz pewnym rytuałem" - mówił PAP kurator wystawy Łukasz Biały.

Jednym z eksponatów jest biurko artystki z niebieskimi szufladami i blatem przykrytym szkłem. Artystka włożyła pod szkło sporządzoną przez siebie instrukcję obsługi magnetofonu kasetowego z rysunkami i opisami. W wysuniętych szufladach zwiedzający zobaczą m.in. należący do Hanny Rudzkiej - Cybis notes z telefonami, telegramy, które do niej przychodziły i legitymacje do odznaczeń. Część wystawy stanowią fotografie z czasów studiów w Krakowie i Paryżu, z plenerów malarskich i pracy ze studentami.

Oprócz oryginalnych sprzętów i wyposażenia domu prezentowane są obrazy, szkice i rysunki artystki m.in. pejzaże malowane w Bretanii, pochodzący z początku lat 20. minionego wieku autoportret oraz portret Julii Przybosiówny.

Wystawa potrwa do 1 września.

Hanna Rudzka-Cybis urodziła się w 1897 r. w Mławie, ale była mocno związana z Krakowem. Studiowała w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i jej fili w Paryżu. Wraz z mężem Janem Cybisem należała do grupy artystycznej Komitet Paryski, która w latach 20. XX wieku wyznaczyła nowy kierunek w sztuce polskiej - kapizm, zwany też koloryzmem. Dla przedstawicieli tego kierunku najważniejszy był kolor, który decydował o nastroju dzieła, chętnie malowali naturę, krajobrazy, pejzaże i portrety. Reprezentantami kapizmu byli m.in. Jan Cybis, Józef Czapski, Artur Nacht - Samborski, Piotr Potworowski, Zygmunt Waliszewski.

Po powrocie z Francji w 1931 r. Rudzka - Cybis zamieszkała w Krakowie. W latach 30. dużo podróżowała, brała udział w wielu wystawach, jej płótna trafiły do Państwowych Zbiorów Sztuki. Podczas II wojny światowej pracowała w Kawiarni Plastyków w Krakowie, zaangażowana była w samopomoc koleżeńską. Po wojnie współorganizowała Związek Polskich Artystów Plastyków i pracowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zmarła 3 lutego 1988 r. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim. (PAP)

wos/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)