Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Wystawa "Promieniowanie świętości"

0
Podziel się:

"Promieniowanie świętości" to tytuł wystawy
zdjęć Arturo Mari i Adama Bujaka otwartej w czwartek na
krakowskich Plantach tuż obok Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.
Kard. Stanisław Dziwisz, obecny na wernisażu, podkreślił, że
ekspozycja jest "wyrazem ogromnej wdzięczności i miłości Krakowa i
artystów do Jana Pawła II".

*"Promieniowanie świętości" to tytuł wystawy zdjęć Arturo Mari i Adama Bujaka otwartej w czwartek na krakowskich Plantach tuż obok Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Kard. Stanisław Dziwisz, obecny na wernisażu, podkreślił, że ekspozycja jest "wyrazem ogromnej wdzięczności i miłości Krakowa i artystów do Jana Pawła II". *

Na 51 planszach znalazło się 76 zdjęć. Wystawę otwiera fotografia Jana Pawła II w oknie na pl. św. Piotra, wykonana niedługo po wyborze na Stolicę Apostolską. Zamyka - zdjęcie pustego okna przy Franciszkańskiej. Jan Paweł II jest ukazany w chwilach modlitwy, skupienia, odpoczynku, a także podczas spotkań z przywódcami religijnymi, z dziećmi i młodzieżą.

Zdaniem kardynała Dziwisza nie potrzeba wielu słów, ale kontemplacji, by zanurzyć się w uchwycony na fotografiach "nastrój modlitwy". Metropolita krakowski przypomniał, że Jan Paweł był jednym z największych pielgrzymów w historii Kościoła. Podkreślił, że jego podróże nie były zwiedzaniem świata, ale "prawdziwą ewangelizacją".

"Już w pierwszych słowach jako papież wołał: +Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Nie lękajcie się. Pozwólcie, aby Chrystus przemieniał świat i Wasze serca+" - podkreślił kard. Dziwisz. "Jego życie było pełne modlitwy, miłości Boga i troski o człowieka, Jego odchodzenie było wołaniem o świętość" - dodał metropolita.

Kardynał powiedział, że byli ludzie, którzy jak Adam Bujak podążali śladami Jana Pawła II, starali się wiele zapamiętać, przeżyć i utrwalić. "Cieszę się, że ta wystawa staje na drodze, którą codziennie przemierzają setki, tysiące ludzi, że staje w pobliżu domu, w którym mieszkał i który odwiedzał Sługa Boży Jan Paweł II. Niech ta wystawa zaprasza do refleksji i wdzięczności Bogu" - zaznaczył metropolita krakowski.

Podczas wernisażu kard. Dziwisz rozmawiał przez kilka minut z przedszkolakami, które przyszły obejrzeć wystawę. Przypominał im, że czarne wstążki oznaczają żałobę, a te białe, które dzieci miały przypięte do ubrań, to znak wdzięczności Ojcu Świętemu za to wszystko, co zrobił. Przedszkolaki śpiewały m.in. "Barkę" - ulubioną pieśń Jana Pawła II.

Prezes Wydawnictwa Biały Kruk Leszek Sosnowski podkreślił, że ekspozycja, podobnie jak wydawane albumy i książki, to "spłacanie długu wobec Jana Pawła II, długu, którego i tak nie da się spłacić do końca".

Kardynał Franciszek Macharski powiedział PAP, że z tych fotografii "emanuje niezwykła łagodność i spokój".

Zdaniem Adama Bujaka nie da się na zdjęciach pokazać świętości. "Bo to jest przecież dusza człowieka, jego życie, jego przenikanie do drugiego człowieka" - podkreślił fotografik. Jak zaznaczył, zdjęcia dobrano tak, aby były świadectwem życia Jana Pawła II od początku pontyfikatu aż do śmierci.

Wystawę "Promieniowanie świętości", zorganizowaną w ramach obchodów pierwszej rocznicy śmierci Jan Pawła II przez Katolickie Centrum Kultury, Wydział Promocji Urzędu Miasta Krakowa i Wydawnictwo Biały Kruk, będzie można oglądać do 30 sierpnia. (PAP)

wos/ we/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)