Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
13.02.2012 16:19

Kraków: Wystawa "Współczesna architektura norweska 2005-2010"

Najlepsze projekty architektury norweskiej z lat 2005-2010 można od poniedziałku oglądać na wystawie w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Wystawa stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego współczesna architektura norweska zdobyła uznanie i renomę na świecie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Najlepsze projekty architektury norweskiej z lat 2005-2010 można od poniedziałku oglądać na wystawie w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Wystawa stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego współczesna architektura norweska zdobyła uznanie i renomę na świecie. *

Na wystawie - przygotowanej przez Centrum we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania w Oslo - zaprezentowano 30 projektów architektonicznych z zakresu m.in. rekreacji i sportu, przestrzeni publicznej, budownictwa rodzinnego i budynków wielorodzinnych, lokalnych instytucji kulturalnych.

"Tego rodzaju wystawy organizujemy co pięć lat. Prezentujemy na nich to, co uważamy za największe osiągnięcia architektury norweskiej w ciągu danego okresu" - powiedziała PAP Nina Berre - jedna z kuratorek wystawy i dyrektor Muzeum Architektury, będącego oddziałem Muzeum Narodowego Sztuki, Architektury i Projektowania w Oslo.

Jak podkreśliła, we wszystkich projektach zaznacza się wypracowana przez lata specyficzna filozofia architektury norweskiej - wpisującej się w strategię zrównoważonego rozwoju, czerpiącej impulsy z rodzimej tradycji, bazującej przede wszystkim na naturalnych materiałach i wykorzystującej krajobraz jako narzędzie projektowania.

W efekcie połączenia nowych technologii z tradycyjnymi materiałami; starych, zabytkowych struktur z nowoczesną estetyką, powstały realizacje niezwykle racjonalne, ale zarazem piękne w swej prostocie i logice - podkreślają organizatorzy wystawy.

Ta harmonia jest efektem "myślenia krajobrazem", cechy charakterystycznej dla współczesnej architektury norweskiej, wywodzącej się z tradycyjnego budownictwa Norwegii. Występuje ona także w twórczości najwybitniejszego norweskiego architekta XX wieku - Sverrego Fena, którego projekty charakteryzuje niezwykła umiejętność respektowania otoczenia naturalnego.

Na wystawie zaprezentowano m.in. projekty dotyczące zagospodarowania Narodowych Szlaków Turystycznych w Norwegii i gmach Narodowego Teatru Opery i Baletu w Oslo, który zdobył wiele nagród, w tym prestiżową Europejską Nagrodę dla współczesnej architektury w roku 2009 - Mies van der Rohe Award 2009.

Wystawa potrwa do 1 kwietnia. Towarzyszy jej szereg imprez m.in. warsztaty architektoniczne dla dzieci - ekoferie; spotkania dla seniorów oraz wykłady w ramach Archi-czwartków. Pierwszy wykład odbędzie się 14 lutego; Nina Berre opowie o współczesnej architekturze norweskiej.

Wystawa była prezentowana w 2011 roku w Muzeum Architektury w Oslo; za granicą jest prezentowana we współpracy z norweskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. (PAP)

hp/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz