Notowania

wiadomości
08.02.2013 14:54

Kraków: Wystawa wyklejanek Szymborskiej w Pałacu pod Baranami

25 wyklejanek Wisławy Szymborskiej znalazło się na wystawie w piwnicach Pałacu pod Baranami. To pierwsza w historii ekspozycja pocztówkowych kolaży noblistki - poinformowali organizatorzy.

Podziel się
Dodaj komentarz

25 wyklejanek Wisławy Szymborskiej znalazło się na wystawie w piwnicach Pałacu pod Baranami. To pierwsza w historii ekspozycja pocztówkowych kolaży noblistki - poinformowali organizatorzy.

Jak powiedział PAP odpowiedzialny za wystawę przyjaciel Szymborskiej Sebastian Kudas, większość prezentowanych wyklejanek pisarka zrobiła prawdopodobnie w latach 2008-2012 i nie wysłała ich przyjaciołom. Odnalazł je po śmierci noblistki jej sekretarz Michał Rusinek.

Kolaże przedstawione w pracowni Pałacu pod Baranami pochodzą z kolekcji Fundacji Wisławy Szymborskiej, a także z prywatnych zbiorów Rusinka i Kudasa.

"Wisława Szymborska tworzyła wyklejanki dla przyjaciół i bliskich. Najczęściej wysyłała je z okazji Nowego Roku" - mówił w piątek PAP Kudas. Szymborska podpisywała kolaże, które miały format pocztówek, inicjałami, imieniem i nazwiskiem, albo samym imieniem.

Jak napisał historyk literatury Leonard Neuger w tekście przygotowanym z okazji wystawy, Szymborska materiały do wycinania znajdowała sama. Były to tytuły gazet, magazynów, reprodukcje zdjęć i starych pocztówek. "Ona te materiały unieważniała. Nadal nosiły cechy własne, pierwotne, dawały się rozpoznać, ale - wycięte z kontekstu - zaczynały pod jej ręką budować nowe światy: nieco surrealistyczne, kipiące humorem i ciepłem, i poczuciem wolności" - wyjaśnił Neuger.

"Wyklejanki są dziełem sztuki. Warto jednak zwrócić uwagę na ich sens, chyba najważniejszy: są śladem przyjaźni i wezwaniem do przyjaźni" - skomentował Neuger.

Kudas zdradził, że w maju wystawa pojedzie z pracowni w piwnicach Pałacu pod Baranami do Rzymu. Natomiast jesienią reprodukcje wyklejanek Szymborskiej zostaną wystawione w Korei Południowej (szczegóły jeszcze nieznane).

Organizatorami wystawy są: pracownia w Pałacu pod Baranami, Fundacja Wisławy Szymborskiej oraz Fundacja New Era Art Jana Potockiego.

Ekspozycja czynna będzie do 8 marca.

Pracownia w piwnicach Pałacu pod Baranami działa od jesieni 2012 r. pod egidą New Era Art Fundacji Jana Potockiego. Jest miejscem przeznaczonym głównie dla studentów uczelni artystycznych, którzy mogą się w nim spotykać i przy kawie podyskutować o sztuce - również obecnej w pomieszczeniu (np. ekspozycje). Prezentacja kolaży Szymborskiej jest drugim projektem pracowni po "Strażniku Snów" - wystawie instalacji Władysława Hasiora. (PAP)

bko/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz