Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Żonkilowy Marsz Nadziei

0
Podziel się:

Kwestą, Żonkilowym Marszem Nadziei i sadzeniem cebulek tych kwiatów na
Plantach rozpoczęły się w czwartek w Krakowie przygotowania do 17. edycji "Pól Nadziei". Celem
akcji jest wsparcie Hospicjum św. Łazarza.

Kwestą, Żonkilowym Marszem Nadziei i sadzeniem cebulek tych kwiatów na Plantach rozpoczęły się w czwartek w Krakowie przygotowania do 17. edycji "Pól Nadziei". Celem akcji jest wsparcie Hospicjum św. Łazarza.

W marszu, który spod Barbakanu poprowadziła Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej, uczestniczyło kilkuset uczniów z małopolskich szkół. Wcześniej na ulicach Starego Miasta młodzi ludzie prowadzili kwestę na rzecz hospicjum. Zasadzone w czwartek na Plantach obok Bunkra Sztuki żonkile zakwitną wiosną.

"Marsz ma przypomnieć, że hospicjum działa i służy społeczeństwu, głównie chorym w ostatnim okresie życia" - powiedziała PAP prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" Jolanta Stokłosa. Jak dodała, marsz i inne wydarzenia skierowane do szkół mają uzmysłowić młodym ludziom, że każdy może pomóc człowiekowi choremu, komuś, kto potrzebuje opieki i życzliwej rozmowy. "Jest to też marsz nadziei. Nadziei, że każdy chory, który potrzebuje wsparcia, będzie mógł je otrzymać" - mówiła Stokłosa.

Żonkilowy Marsz Nadziei został zorganizowany m.in. dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu grantowego "Wolontariat - sens życia".

W listopadzie prowadzona będzie kwesta na cmentarzach parafialnych i komunalnych Krakowa i okolic. Do dzieci i młodzieży skierowane będą konkursy "Żonkilowa pamiątka" na własnoręczne wykonanie drobnych upominków dla chorych oraz "Żonkilowe poletko 2014" na przestrzenną instalację z tektury, kolorowego papieru, włóczki lub innych materiałów. Przez cały rok trwa zbiórka plastikowych zakrętek "Zakręceni dla hospicjum".

Na oddziale stacjonarnym krakowskiego hospicjum przebywa 40-44 chorych, rocznie przyjmowanych jest tam ponad 500 pacjentów. Kolejnych 570-630 osób jest objętych opieką w domach. Hospicjum ma kontrakt z NFZ, który jak mówiła prezes Stokłosa, pokrywa około połowy kosztów opieki. Pozostałe potrzebne środki Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" pozyskuje z darowizn, a także podczas kwest, akcji "Pola Nadziei" i z jednego procenta podatku.

Pola Nadziei to program, który został stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care (MCCC) w Wielkiej Brytanii. Pierwsze żonkilowe pola nadziei zakwitły w Krakowie w 1998 r., a od 2003 r. kwitną także w innych miastach Polski, których obecnie jest ok. 50.(PAP)

wos/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)