Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krakowskie Przedmieście z lat 1919-39 na wystawie zdjęć w Warszawie

0
Podziel się:

Wystawę 70 fotografii przedstawiających Krakowskie Przedmieście z lat
1919-1939 otwarto w Galerii Plenerowej w Warszawie. Autorem zdjęć jest Zdzisław Marcinkowski, który
uwiecznił wiele znanych zabytków Warszawy.

Wystawę 70 fotografii przedstawiających Krakowskie Przedmieście z lat 1919-1939 otwarto w Galerii Plenerowej w Warszawie. Autorem zdjęć jest Zdzisław Marcinkowski, który uwiecznił wiele znanych zabytków Warszawy.

Kolekcję tworzą fotografie z zasobu Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, przedstawiające istniejące zabytki architektoniczne Krakowskiego Przedmieścia, m.in.: pałace Czapskich, Kazimierzowski, Radziwiłłów, Staszica, kościoły św. Anny, św. Krzyża, św. Józefa, hotele "Bristol" i "Europejski".

"Krakowskie Przedmieście jest jedną z najbardziej reprezentatywnych ulic Warszawy. Chcieliśmy pokazać, jak ta ulica wyglądała w czasach, kiedy żył Zdzisław Marcinkowski, czyli w latach 1919-1939. Kolekcja zdjęć tego autora obejmuje ponad 2500 fotografii. Postanowiliśmy wybrać 70 z nich, kierując się przedstawionymi budynkami. Są na nich znane dzisiaj obiekty oraz te, które już obecnie nie istnieją" - powiedział PAP dyrektor Archiwum Państwowego m.st. Warszawy Ryszard Wojtkowski.

Oprócz zdjęć warszawskich budynków, część fotografii przedstawia istotne wydarzenia przedwojennej stolicy. "Chcieliśmy pokazać również wydarzenia dziejące się na tej ulicy. Przykładem jest demontaż pomnika Iwana Paskiewicza z 1917 r., który stał przed Pałacem Namiestnikowskim. Analogia z demontażem pomnika Dzierżyńskiego w 1989 r. narzuca się sama" - dodaje Ryszard Wojtkowski.

Obecna wystawa jest drugim pokazem tej kolekcji w Warszawie. Pierwszy odbył się rok temu w Plenerowej Galerii Ujazdowskiej.

Zdzisław Marcinkowski urodził się w Warszawie w 1881 roku. Od lat młodzieńczych jego pasją byłą fotografia oraz podróżowanie. Zaowocowało to tysiącami zdjęć mazowieckich miast i miasteczek, ale przede wszystkim Warszawy. Ze szczególną pieczołowitością fotografował Stare Miasto, m.in. Krakowskie Przedmieście, stanowiące fragment Traktu Królewskiego wiodącego od placu Zamkowego ku pałacowi w Wilanowie. W czasie okupacji niemieckiej Marcinkowski pozostał w Warszawie. Po wybuchu Powstania Niemcy zajęli ulicę, na której mieszkał, jego wywożąc do Oświęcimia.

Organizatorami wystawy są Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy i Stołeczna Estrada.

Ekspozycję można oglądać w Galerii Plenerowej u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Traugutta.(PAP)

md/ tot/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)