Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krakowskie zoo otworzyło żyrafiarnię

0
Podziel się:

Nowo wybudowaną żyrafiarnię otworzyło w piątek krakowskie zoo. Zamieszkały
tam trzy żyrafy: Malman z czeskiego Liberca, Malik z niemieckiego Stuttgartu i Denar z Warszawy.

Nowo wybudowaną żyrafiarnię otworzyło w piątek krakowskie zoo. Zamieszkały tam trzy żyrafy: Malman z czeskiego Liberca, Malik z niemieckiego Stuttgartu i Denar z Warszawy.

Placówka otrzymała zwierzęta w prezencie od innych ogrodów zoologicznych.

Jak poinformował dyrektor krakowskiego zoo Józef Skotnicki, 15-miesięczni Malman i Denar należą do podgatunku żyraf Rothschilda, a dwuletni Malik reprezentuje żyrafy siatkowane. Wszystkie osobniki są samcami, ponieważ zgodnie z porozumieniem zawartym przez europejskie ogrody zoologiczne, hodowlę żyraf rozpoczyna się od samców, aby rozładować ich nadmiar w innych placówkach. Krakowska placówka chciałaby w przyszłości pozyskać także samice i rozpocząć rozmnażanie zwierząt.

"84 lata temu krakowski ogród zoologiczny otworzył prezydent Ignacy Mościcki. Zawsze tu czegoś brakowało - żyraf. Teraz, po 84 latach, spełniło się to marzenie i w krakowskim zoo zamieszkały te zwierzęta" - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który uroczyście otworzył żyrafiarnię.

Budowa tego obiektu trwała 14 miesięcy. Była to jedna z najważniejszych inwestycji krakowskiego ogrodu zoologicznego w ciągu ostatnich lat.

Wybieg zajmuje powierzchnię ok. 3,5 tys. m kw., a pawilon dla żyraf prawie 600 m kw. Budynek został podzielony na część ekspozycyjną, zaplecze dla obsługi i korytarz dla zwiedzających, umożliwiający oglądanie zwierząt w czasie ich nieobecności na wybiegu.

Początkowo krakowskie żyrafy będą pokazywane w pawilonie żyrafiarni. Na zewnątrz powinny wyjść po kilkunastu dniach wspólnego pobytu.

"Wygląda na to, że zwierzęta się zaaklimatyzowały. Nie są agresywne, spokojnie jedzą sianko. Wszystkie trzy samce dogadują się, choć wydaję mi się, że ten z Warszawy ma szczególny temperament. Przywieziony do Krakowa bardzo szybko chciał wyjść z przyczepy" - powiedział Jakub Pyrek, jeden z pielęgniarzy zajmujących się żyrafami.

Ogród zoologiczny w Krakowie działa od 1929 r. Zajmuje ok. 17 ha powierzchni. Ok. 260 gatunków fauny reprezentuje ok. 1,5 tys. zwierząt. Placówkę odwiedza rocznie ponad 300 tys. osób. (PAP)

bko/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)