Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraszewski: priorytety to klimat i gospodarka odpadami

0
Podziel się:

Minister środowiska profesor Andrzej Kraszewski poinformował w poniedziałek
na konferencji prasowej, że najważniejszymi zadaniami resortu środowiska będą te związane z
klimatem, a więc kwestie sprzedaży uprawnień do emisji CO2, gospodarka odpadami oraz gospodarka
wodna.

Minister środowiska profesor Andrzej Kraszewski poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że najważniejszymi zadaniami resortu środowiska będą te związane z klimatem, a więc kwestie sprzedaży uprawnień do emisji CO2, gospodarka odpadami oraz gospodarka wodna.

W poniedziałek po południu Kraszewski otrzyma od prezydenta Lecha Kaczyńskiego nominację na to stanowisko. Zastąpi prof. Macieja Nowickiego, który podał się do dymisji na początku grudnia 2009 r.

Kraszewski powiedział, że jedną z najważniejszych spraw, którymi się zajmie, będą negocjacje w sprawie sprzedaży polskich uprawnień do emisji CO2. Wyjaśnił, że dzięki temu Polska może pozyskać środki na ochronę środowiska.

Zapowiedział również, że wraz z ministrem gospodarki będzie chciał przygotować projekt ustawy, na podstawie której będzie realizowany narodowy program redukcji emisji. Zaznaczył, że zamierza działać na rzecz ochrony klimatu, a będzie to m.in. robić poprzez uświadamianie społeczeństwa o konieczności oszczędzania energii.

Absolutnym priorytetem będzie też - powiedział Kraszewski - kwestia odpadów. Zaznaczył, że chce zbudować "ramy systemowe, które umożliwią samorządom nowoczesną i zgodną z normami unijnymi i racjami ochrony środowiska gospodarkę odpadami". Dodał, że nie będzie to łatwa sprawa, gdyż dwie poprzednie reformy dot. gospodarki odpadami były nieudane.

Nowy minister zamierza ograniczyć szarą strefę zagospodarowania odpadów niekomunalnych. Chodzi o recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Kraszewski planuje też zająć się gospodarką wodną. Jak mówił, należy przyspieszyć realizację krajowego programu oczyszczania ścieków, by jak najmniej ścieków przedostawało się do wody. Podkreślił, że Warszawa jako jedyna europejska stolica nie ma w pełni systemu oczyszczania ścieków.

Zdaniem Kraszewskiego, istotne jest wzmocnienie Inspekcji Ochrony Środowiska. Jego zdaniem, instytucja ta jest ważna, gdyż informuje o stanie środowiska. Jest - jak to określił - "swoistą policją ekologiczną.

Kraszewskiego komplementował ustępujący minister Maciej Nowicki. "Ogromnie się ciszę, że profesor Kraszewski będzie ministrem środowiska, moim następcą. Znam go z jak najlepszej strony, jako człowieka o bardzo żywnej, błyskotliwej inteligencji, bardzo aktywnego, który jest przy tym bardzo uczciwy i bezstronny w swojej pracy. Jest świetnym fachowcem związanym od wielu lat z ochroną środowiska" - powiedział. Podkreślił, że Kraszewski jest dobrym negocjatorem; był głównym negocjatorem w konflikcie dotyczącym budowy drogi przez dolinę Rospudy.

"Muszę się bardzo starać, by mojemu poprzednikowi dorównać, a może lepiej byłoby powiedziane - nie popsuć tych rzeczy, które dotąd zrobił, załatwił i zostawił mi do dalszego działania" - opowiedział Kraszewski. Zapewnił, że będzie kontynuatorem polityki Nowickiego.

62-letni dr hab. Andrzej Kazimierz Kraszewski jest profesorem Politechniki Warszawskiej na Wydziale Inżynierii Środowiska. Od 1997 r. związany jest z ochroną środowiska. Jest m.in. przewodniczącym grupy roboczej ds. ocen oddziaływania na środowisko, członkiem regionalnej komisji ds. ocen oddziaływania na środowisko woj. mazowieckiego i społecznym doradcą pełnomocnika rządu ds. ocen oddziaływania na środowisko.

Jest autorem wielu publikacji naukowych oraz ekspertyz z zakresu ochrony środowiska. Zna biegle angielski i włoski. Jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci. Jego hobby to jazda konna oraz myślistwo.

Poprzedni minister Maciej Nowicki podał się do dymisji zaraz po otwarciu światowego szczytu klimatycznego ONZ w Kopenhadze, tj. 8 grudnia 2009 r. Zakończył pracę zawodową i zapowiedział, że przechodzi na emeryturę. W ochronie środowiska Nowicki przepracował w sumie 45 lat. Na emeryturze zamierza podróżować, a także dokończyć pisanie ksiązki o energii słonecznej, które jego zdaniem jest przyszłością.(PAP)

awy/ bos/ mon/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)