Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraszewski: przekażemy Czechom informacje dot. 24 zakładów przemysłowych

0
Podziel się:

Polska przekaże Czechom informacje o zanieczyszczeniach z 24 zakładów
przemysłowych, zlokalizowanych w woj. śląskim - poinformował minister środowiska Andrzej
Kraszewski. O takie dane wystąpiła w piątek podczas spotkania w Warszawie strona czeska.

Polska przekaże Czechom informacje o zanieczyszczeniach z 24 zakładów przemysłowych, zlokalizowanych w woj. śląskim - poinformował minister środowiska Andrzej Kraszewski. O takie dane wystąpiła w piątek podczas spotkania w Warszawie strona czeska.

Czesi poprosili o informacje o oddziaływaniu na środowisko i emitowanych zanieczyszczeniach m.in. z Huty Katowice (obecnie ArcelorMittal Poland) w Dąbrowie Górniczej, Elektrowni Halemba w Rudzie Śląskiej, Elektrociepłowni w Jaworznie, Zakładów Koksowniczych Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej i Zakładów Metalurgicznych w Bytomiu. W piątek w Warszawie odbyło się spotkanie ministrów środowiska Polski Andrzeja Kraszewskiego i Czech Pavla Drobila.

Minister Kraszewski powiedział, że nie ma żadnego problemu, by przekazać stronie czeskiej takie informacje. "Ta lista, którą dostaliśmy w piątek, ale też wszystkie inne dane dotyczące środowiska, które ma Polska, zostaną udostępnione tak szybko, jak to możliwe" - zadeklarował. "Uważamy, że to w naszym interesie, że współpraca polega na wymianie danych. Czasami lepiej, by dwie strony w swoich krajach domagały się tego samego, bo zanieczyszczenia nie znają granic" - powiedział.

Pytany przez dziennikarzy, czy strona Polska również ma listę zakładów, o których wpływie na środowisko chce się więcej dowiedzieć, podkreślił, że wykaz o który poprosili Czesi, przedstawiony został dopiero podczas piątkowych rozmów grup roboczych. "Pewnie będziemy mieli swoją listę, przygotujemy nasz wykaz" - powiedział.

"W piątek rozmawialiśmy już m.in. o rozbudowie czeskiej elektrowni atomowej w Temelinie. Uzyskaliśmy deklarację, że na wszelkie pytania, które zadamy, uzyskamy odpowiedź. Wierzę, że tak będzie" - poinformował Kraszewski. Zadeklarował również, że po skonkretyzowaniu polskiego programu atomowego, strona czeska otrzyma informacje na jego temat, jeśli będzie nimi zainteresowana.

Podczas piątkowego spotkania polsko-czeskiej komisji mieszanej ds. ochrony środowiska, eksperci omawiali m.in. sprawy dotyczące ochrony przyrody. Minister Drobil podkreślił, że kontynuowane będą wspólne działania w rejonie Karkonoszy, gdzie po obu stronach granicy są parki narodowe. Współpraca będzie dotyczyła też m.in. granicznego meandru Odry.

Kraszewski podkreślał, że zarówno współpraca w dziedzinie ochrony przyrody, jak i ochrony przeciwpowodziowej miedzy obydwoma krajami, układa się dobrze. "O ile podczas powodzi w 1997 r. były sprawy niewyjaśnione i dane, których nie otrzymaliśmy, to podczas tegorocznej powodzi, która dotknęła i Czechy, i Polskę, nie mamy żadnych - ani wielkich ani małych - uwag do strony czeskiej" - powiedział polski minister.

"Otrzymaliśmy wszelkie dane we właściwym czasie. Nie było sytuacji, że po czeskiej stronie trzeba było awaryjnie zrzucać wodę ze zbiorników, co powodowałoby jakieś problemy po naszej stronie granicy" - mówił Kraszewski. "Współpraca przy tej ostatniej powodzi przebiegała modelowo" - dodał.

Poprzednie posiedzenie komisji odbyło się przed 6 laty w Czechach.(PAP)

ago/ je/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)