Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraszewski: skarga Polski ws. CO2 złożona "w niefortunnym momencie"

0
Podziel się:

Minister środowiska, prof. Andrzej Kraszewski uważa, że złożenie skargi przez
Polskę na decyzję KE dotyczącą limitów darmowych pozwoleń na emisje CO2 w momencie rozpoczęcia
prezydencji "nie jest zbyt fortunne".

Minister środowiska, prof. Andrzej Kraszewski uważa, że złożenie skargi przez Polskę na decyzję KE dotyczącą limitów darmowych pozwoleń na emisje CO2 w momencie rozpoczęcia prezydencji "nie jest zbyt fortunne".

Polska zaskarżyła w piątek, w ostatnim dniu na skierowanie takiej skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE, decyzję KE dotyczącą limitów darmowych pozwoleń na emisje CO2 w przemyśle w latach 2013-2020.

Na konferencji prasowej w poniedziałek w Sopocie podczas nieformalnego spotkania ministrów ds. środowiska Kraszewski zaznaczył, że "w rządzie decyzja o złożeniu skargi była poprzedzona długą dyskusją". "Podzielając podstawy, całą logikę tej skargi, uważałem, że wobec faktu, iż zaczynamy naszą prezydencję, moment na to nie jest zbyt fortunny i taką opinię reprezentowałem w rządzie" - tłumaczył. "Przeważyła decyzja, że trzeba taką skargę złożyć" - dodał. Podkreślił, że "nie jest w stanie ocenić szans tej skargi".

Pod koniec kwietnia KE przyjęła zasady obliczania liczby darmowych pozwoleń na emisje CO2 w przemyśle. Wyznacznikiem będą tzw. benchmarki, czyli poziom emisji przy użyciu najnowocześniejszych technologii dostępnych w całej UE (a nie w poszczególnych krajach).

Zdaniem polskiego rządu, sprowadza się to do technologii z użyciem paliwa gazowego, podczas gdy w Polsce powszechnie stosowanym paliwem jest węgiel. Może to oznaczać, zwłaszcza dla Polski, znaczny wzrost kosztów w branżach energochłonnych, takich jak ciepłownictwo, sektor chemiczny, cementowy czy papierniczy.

W przygotowanym przez ministerstwo gospodarki wniosku do pozwu, do którego dotarła PAP, znajdują się zarzuty, że decyzja Komisji Europejskiej narusza m.in. zasadę proporcjonalności, bowiem cel redukcji emisji CO2 można - zdaniem resortu gospodarki - osiągnąć innym, mniej kosztownym sposobem. Ponadto wyróżnienie paliwa gazowego i pominięcie węgla łamie w opinii MG unijną zasadę niedyskryminacji i ingeruje w mix energetyczny kraju członkowskiego.

W Sopocie w poniedziałek rozpoczęło się nieformalne spotkanie ministrów ds. środowiska. W pierwszym dniu spotkania ministrowie rozmawiali m.in. o oszczędzaniu zasobów planety. O zmianach klimatu, w tym o emisji CO2 uczestnicy spotkania mają rozmawiać we wtorek, w drugim dniu spotkania.(PAP)

bls/ ago/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)