Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krawiec: kondycja PKN Orlen dobra, mimo niesprzyjającego otoczenia

0
Podziel się:

Kondycja PKN Orlen jest bardzo dobra, mimo niesprzyjających czynników,
takich jak sytuacja makroekonomiczna, rozwój szarej strefy czy spadające marże w branży
rafineryjnej - ocenił prezes spółki Jacek Krawiec. Jak podkreślił, Orlen konsekwentnie szuka gazu z
łupków

Kondycja PKN Orlen jest bardzo dobra, mimo niesprzyjających czynników, takich jak sytuacja makroekonomiczna, rozwój szarej strefy czy spadające marże w branży rafineryjnej - ocenił prezes spółki Jacek Krawiec. Jak podkreślił, Orlen konsekwentnie szuka gazu z łupków

Na posiedzeniu sejmowej komisji skarbu w środę Krawiec ocenił, że sytuacja finansowa spółki jest "dobra jak nigdy". Poinformował też, że PKN Orlen na swoich koncesjach na Lubelszczyźnie dokonał dotychczas dziewięciu odwiertów, w tym dwóch poziomych oraz dwóch szczelinowań. Natomiast na 2014 r. spółka planuje wykonanie czterech odwiertów poziomych i jednego pionowego. "Warunkowo planujemy zwiększenie liczby odwiertów, jeśli sytuacja, w tym administracyjna, na to pozwoli" - dodał Krawiec.

Prezes PKN Orlen podkreślił, że spółka konsekwentnie stawia na poszukiwania i wydobycie surowców, jednak rozwój tej działalności planuje w bezpiecznych politycznie regionach - czyli Europie i Ameryce Północnej. Krawiec przypomniał, że PKN Orlen przejął kanadyjską firmę TriOil, dzięki czemu wszedł w posiadanie technologii i know-how, niezbędnych do wydobywania węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych.

Jacek Krawiec mówił również, że sytuacja branży rafineryjnej w Europie systematycznie się pogarsza. Wskazał, że od 2008 r. popyt na paliwa spadł o 10 proc., w 2014 r. ma spaść o 1 proc., marże rafineryjne są w historycznych minimach, a na Bliskim Wchodzie powstają kolejne wielkie rafinerie, które będą też eksportować do Europy. Zauważył, że eksporterem produktów rafineryjnych stają się USA, co oznacza pogorszenie sytuacji litewskiej rafinerii Orlenu w Możejkach. W 2009 Możejki wysyłały do USA 40 proc. produkcji, a w 2013 r. - tylko 15 proc. - zaznaczył Krawiec.

W jego ocenie Możejki są na granicy rentowności, ale sytuację powinna poprawić budowa rurociągu dostarczający produkty rafinerii do portu w Kłajpedzie. Krawiec zaznaczył, że obecny litewski rząd jest tej inwestycji przychylny. Prezes PKN Orlen dodał, że zamknięty kilka lat temu przez Rosjan rurociąg Przyjaźń-Północ, dostarczający ropę do Możejek nie zostanie otwarty. Jak mówił, z jego rozmów z prezesem Transnieftu wynika, iż rura ma 1400 usterek i jej modernizacja jest nieopłacalna.

Odnosząc się do możliwości sprzedaży Możejek, Krawiec stwierdził, że najpierw ktoś musi chcieć rafinerię kupić, a takiego kupca obecnie raczej nie widać.

Prezes PKN Orlen za poważny problem dla spółki w kraju uznał szarą strefę w handlu paliwami, która - w jego ocenie - w ciągu ostatnich dwóch lat rozrosła się do ok. 11-19 proc. rynku i powoduje roczne uszczuplenie wpływów z podatku VAT rzędu 4 mld zł. Mamy do czynienia z mafią, 11-19 proc. rynku to już problem całego państwa - mówił Krawiec.

Stwierdził, że jest zwolennikiem zgłoszonego ostatnio przez ministerstwo gospodarki pomysłu, by firmy handlujące paliwem musiały wpłacać wysoką kaucję - rzędu kilku mln zł. Jak stwierdził, w Czechach szara strefa z 20 proc. spadła radykalnie po wprowadzeniu kaucji w wysokości 20 mln koron.(PAP)

wkr/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)