Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kroes spodziewa się pozytywnej decyzji KE ws. pomocy dla stoczni Gdańsk

0
Podziel się

Komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes
ogłosiła we wtorek, że satysfakcjonuje ją przedstawiony przez
Polskę uzupełniony plan restrukturyzacji stoczni gdańskiej i
spodziewa się pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej ws. pomocy
dla tej stoczni jeszcze przed przerwą wakacyjną.

bEgTWZoB

Komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes ogłosiła we wtorek, że satysfakcjonuje ją przedstawiony przez Polskę uzupełniony plan restrukturyzacji stoczni gdańskiej i spodziewa się pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej ws. pomocy dla tej stoczni jeszcze przed przerwą wakacyjną.

"Jestem szczęśliwa, że mogę ogłosić po spotkaniu z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem, że plan restrukturyzacji stoczni gdańskiej został znacznie poprawiony i jesteśmy na drodze do podjęcia decyzji o zatwierdzeniu pomocy" - powiedziała Kroes.

Podkreśliła, że to historyczny dzień. "Po raz pierwszy od pięciu lat trwającej procedury mogę stwierdzić z przekonaniem, że jeśli rozwiąże się kilka kwestii technicznych, wkrótce będę mogła zaproponować KE pozytywną decyzję w sprawie stoczni Gdańsk. Mam nadzieję i chciałabym, aby decyzja pozytywna została podjęta przez KE jeszcze przed wakacjami" - powiedziała Kroes.

bEgTWZoD

Swe przekonanie co do pozytywnej decyzji KE, Kroes tłumaczyła tym, iż otrzymała gwarancje co do wiarygodności finansowania przyszłych inwestycji. "W oparciu o informacje o stoczni gdańskiej uzyskane od władz polskich mogę z satysfakcja stwierdzić, że nowy plan restrukturyzacji przywróci długofalową opłacalność stoczni gdańskiej" - podkreśliła.

Tłumaczyła, że te dodatkowe techniczne kwestie mają już na 100 proc. wyjaśnić, jak inwestor zamierza finansować inwestycje i jakim kapitałem.

Jeszcze w maju KE miała zastrzeżenia co do gwarancji finansowania przyszłych inwestycji ISD Polska zawartych w planie restrukturyzacji stoczni Gdańsk, w tym produkcji wież dla elektrowni wiatrowych. Po tych zastrzeżeniach Polska uzupełniła plan restrukturyzacji.

Co się tyczy stoczni w Gdyni i Szczecinie, Kroes przyznała, że "sprzedaż majątku przebiega poprawnie". "Jestem gotowa na przyznanie nieco więcej czasu na sfinalizowanie sprzedaży - do końca miesiąca" - dodała. Polska miała czas do 6 czerwca na przesłanie informacji na temat sprzedaży stoczni, zgodnie z unijnymi procedurami przetargowymi.

bEgTWZoJ

"Jestem bardzo zadowolona i dumna, że nasze wspólne wysiłki w końcu doprowadziły do pozytywnego kroku w wypadku tych bardzo ważnych z historycznego punktu widzenia stoczni" - podkreśliła Kroes. Zapewniła jednak, że to "zbieg okoliczności", że ten "pozytywny krok" nastąpił dwa dni przed 20. rocznicą pierwszych wolnych wyborów w Polsce.

Zapowiedziała też, iż przed upływem mandatu KE, a najpewniej jeszcze przed wakacjami, uda się do Polski, by odwiedzić polskie stocznie.

Towarzyszący Kroes na konferencji minister Grad nie krył zadowolenia. "To ważny dzień dla nas wszystkich: dla mnie, całego rządu i polskich stoczniowców" - powiedział. Zapewnił, że pozostające kwestie techniczne w sprawie Stoczni Gdańsk "są mało znaczące".

"Ta zapowiedź pozytywnej decyzji jest bardzo oczekiwana przez stoczniowców i spółkę, bo ona pozwala uruchomić te projekty, co do których inwestor się zobowiązał, utrzymać na dużym poziomie produkcję stoczniową i dywersyfikować produkcję" - podkreślił.

bEgTWZoK

Odnosząc się do stoczni Gdynia i Szczecin Grad zapewnił, że inwestorzy zapowiedzieli, iż będą prowadzić różną działalność gospodarczą, w tym działalność stoczniową. "To jest szczególnie dla nas ważne - dla tych wszystkich, którzy w tych stoczniach pracowali i mam nadzieję będą pracować" - powiedział Grad.

Dodał, że teraz będą "zamykane procedury administracyjne przekazywania majątku" - stąd potrzebny dodatkowy czas, o który wystąpił rząd do KE. "Dzisiaj sprzedaliśmy aktywa, musimy uzyskać zgodę ministra spraw wewnętrznych i administracji" - dodał.

"Będziemy robić wszystko, by od strony administracyjnej ten projekt w ciągu tego miesiąca został zakończony" - powiedział.

W czwartek zostały podpisane umowy warunkowe sprzedaży części majątku stoczni Gdynia i Szczecin z firmą Stichting Particulier Fonds Greenrights, działającą w imieniu spółki United International Trust N.V. Wymagają one jeszcze zgody MSWiA, a także pozwoleń dotyczących prawa pierwszeństwa i pierwokupu.

bEgTWZoL

Licytacja na części majątku stoczni Gdynia odbyła się 13 i 14 maja. W 31 przetargach wylicytowano 25 części majątku tego zakładu. Z kolei licytację na majątek stoczni Szczecin przeprowadzono 15 i 16 maja. W ramach 11 przetargów sprzedano 10 części majątku tego zakładu. Przetarg na sprzedaż najważniejszych aktywów obu stoczni wygrała firma Stichting Particulier Fonds Greenrights, działająca w imieniu spółki United International Trust N.V.

Inga Czerny (PAP)

bEgTWZpe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)