Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krosno: Wystawa "Sport w szkle. Szkło w sporcie."

0
Podziel się:

Szklaną koronę króla strzelców mistrzostw świata w 1974 r. Grzegorza Laty i
nartę z włókna szklanego Adama Małysza można oglądać na wystawie "Sport w szkle. Szkło w sporcie",
którą we wtorek otwarto w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie (Podkarpackie).

Szklaną koronę króla strzelców mistrzostw świata w 1974 r. Grzegorza Laty i nartę z włókna szklanego Adama Małysza można oglądać na wystawie "Sport w szkle. Szkło w sporcie", którą we wtorek otwarto w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie (Podkarpackie).

"Obecność szkła w sporcie pojawiła się wraz z narodzinami nowożytnych zawodów w drugiej połowie XIX wieku. Na ekspozycji zgromadziliśmy ok. 200 eksponatów. Są szklane trofea wręczane zwycięzcom oraz używany przez sportowców nowoczesny sprzęt sportowy, w którym szkło, m.in. włókno szklane, jest jednym z komponentów" - powiedział Dawid Iwaniec z Centrum Dziedzictwa Szkła.

W pierwszej grupie eksponatów, obok korony króla strzelców Laty, są też m.in. puchar z podobizną trenera Kazimierza Górskiego wręczony mu po mundialu w 1974 r. oraz kryształowa kula dwukrotnej mistrzyni paraolimpijskiej z Turynu w 2006 r. Katarzyny Rogowiec. Większość z nich wykonali hutnicy szkła i grawerzy z Krośnieńskich Hutach Szkła "Krosno".

"Puchary, wazony, patery, medale nie tylko opowiadają historię dyscyplin sportowych, ale przypominają również mody panujące w projektowaniu szkła na przestrzeni lat. Inaczej wyglądały szklane trofea w latach 60. niż np. pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia" - zaznaczył Iwaniec.

Poza sportowymi trofeami na krośnieńskiej wystawie jest także sprzęt sportowy, np. wykonane z kompozytów włókna szklanego narty Małysza oraz dysk olimpijczyka Piotra Małachowskiego.

"Szkło jest jednym z komponentów używanych do produkcji nowoczesnego sprzętu sportowego. Z kompozytów powstałych na bazie m.in. włókna szklanego produkowane są tyczki, kije hokejowe, rakiety tenisowe, elementy nart, kaski, sanki, bobsleje, wreszcie sprzęt pływający, jak kajaki, katamarany, łodzie, jachty, oraz latający, czyli szybowce, samoloty, a również elementy samochodów" - przypomniał Iwaniec.

Wystawa będzie czynna do końca paźdzernika.

W skład działającego od czerwca Centrum Dziedzictwa Szkła wchodzą m.in.: ekspozycja wzornictwa szkła, wystawa o historii szklarstwa, galeria nowości, prezentacja tradycyjnych metod produkcji. Każdy zwiedzający może uczestniczyć w poszczególnych etapach wytwarzania szkła i dowiedzieć się o najnowszych trendach w tej branży.

Krosno i okolice - zwane szklanym zagłębiem - są największym w Polsce skupiskiem hut szkła gospodarczego i pracowni artystycznego wyrobu szkła. Niektóre z firm, np. Krośnieńskie Huty Szkła "Krosno", pracują nieprzerwanie od początku lat 20. minionego stulecia.(PAP)

kyc/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)