Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KRRiT: działalność rady po odejściu Kruk nie została sparaliżowana

0
Podziel się:

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest
organem kolegialnym, a jej działalność po odejściu Elżbiety Kruk
nie została sparaliżowana - uważa przewodniczący posiedzeń KRRiT
Witold Kołodziejski. W jego ocenie inicjatywa PO, zmierzająca do
postawienia b. przewodniczącej KRRiT przed Trybunałem Stanu, to
element kampanii wyborczej.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest organem kolegialnym, a jej działalność po odejściu Elżbiety Kruk nie została sparaliżowana - uważa przewodniczący posiedzeń KRRiT Witold Kołodziejski. W jego ocenie inicjatywa PO, zmierzająca do postawienia b. przewodniczącej KRRiT przed Trybunałem Stanu, to element kampanii wyborczej.

"Pragnę więc przypomnieć, że KRRiT jest organem kolegialnym działającym przez cały czas w pełnym składzie ustawowym i nie ma przeszkód do podejmowania uchwał przez KRRiT w sprawach, w których ustawa o radiofonii i telewizji wyraźnie przyznaje jej kompetencje do działania" - oświadczył Kołodziejski w przesłanym PAP komunikacie.

Przypomniał, że Kruk odchodząc z Krajowej Rady wyznaczyła dalszy ciąg obrad i upoważniła go do ich prowadzenia. "Krajowa Rada w pełni zaakceptowała tę decyzję i podjęła swoje prace nie dopuszczając do żadnych zaniedbań lub zaległości" - oświadczył Kołodziejski. Zaznaczył, że od momentu rezygnacji Kruk, KRRiT przyjęła 21 uchwał, w tym 15 koncesyjnych, spotkała się też m.in. z przedstawicielami OBWE.

Kołodziejski podkreślił, że działalność Krajowej Rady jest "efektywna", "na bieżąco" reaguje też ona na sytuację w mediach. "Dobrym tego przykładem jest podjęcie wczoraj, tj. 9 października stanowiska, w którym KRRiT zwróciła się do Zarządu Telewizji Polskiej S.A. o zmianę metodologii liczenia czasu, tak aby możliwe było wyraźne oddzielenie czasu poświęconego na informacje o działaniu rządu od wystąpień wyborczych" - ocenił Kołodziejski.

"Bez żadnych przerw czy zakłóceń pracuje również Biuro KRRiT będące organem wykonawczym KRRiT" - podkreślił.

Kołodziejski przypomniał, że Krajowa Rada na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o rtv ma pełne kompetencje do wydawania uchwał i może m.in. powoływać członków rad nadzorczych i rad programowych; ustalać wysokość diet wypłacanych członkom rad programowych; udzielać zgody na zmianę statutu spółek publicznej radiofonii i telewizji.KRRiT może też wydawać uchwały w sprawach koncesji; ustalać sposób podziału wpływów z opłat abonamentowych dla spółek publicznej radiofonii i telewizji na realizację misji czy wydawać uchwały w sprawie umorzenia lub rozłożenia na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych.

PO zapowiedziała w środę, że przygotowuje wniosek przedwstępny w sprawie postawienia Elżbiety Kruk przed Trybunałem Stanu. Według Platformy Kruk odchodząc z Krajowej Rady, bez uprzedniego wyboru wiceprzewodniczącego, sparaliżowała działanie konstytucyjnego organu, a tym samym złamała ustawę zasadniczą. Kruk kandyduje do Sejmu z listy PiS. (PAP)

js/ malk/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)