Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KRRiT ogłasza konkurs na programy na pierwszym multipleksie telewizji cyfrowej

0
Podziel się:

Odbędzie się konkurs na programy na pierwszym multipleksie naziemnej
telewizji cyfrowej - poinformował w czwartek w komunikacie przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii
i Telewizji Jan Dworak.

*Odbędzie się konkurs na programy na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej - poinformował w czwartek w komunikacie przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak. *

Szef KRRiT dodał, że będą mogli wziąć w nim udział nadawcy programów satelitarnych oraz podmioty, które uzyskają taką koncesję.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami rządu i KRRiT na pierwszym multipleksie znajdą się programy telewizji publicznej: TVP1, TVP2 i TVP Info. Przez wiele miesięcy pomiędzy rządem, KRRiT i UKE toczyła się dyskusja nt. sposobów zagospodarowania pozostałych miejsc. W czwartek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o konkursie.

"Ostateczny wybór sposobu zagospodarowania multipleksu pierwszego poprzedziły konsultacje z Ministerstwem Infrastruktury, Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz podmiotami rynkowymi uczestniczącymi w procesie cyfryzacji w Polsce. To dobry i ważny prognostyk na przyszłość - udało się wypracować wspólnie rozwiązanie, najlepsze w obecnej sytuacji" - podkreślał cytowany w komunikacie przewodniczący KRRiT Jan Dworak.

Dodał, że łącznie w sygnale multipleksu pierwszego będzie umieszczonych 7 lub 8 programów telewizyjnych.

Wiceprzewodniczący KRRiT koordynujący działania związane z cyfryzacją telewizji naziemnej Witold Graboś zaznaczył, że konieczność szybkiego uruchomienia pierwszego multipleksu wynika z potrzeby jak najszybszego przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe programów telewizji publicznej.

"To znaczy wyłączenia kanałów analogowych wykorzystywanych obecnie przez TVP S.A., które blokują częstotliwości cyfrowe. Wyłączenie tych kanałów pozwoli na wcześniejsze osiągnięcie pełnego pokrycia przez sieć multipleksu trzeciego" - podkreślił Graboś.

"Wyspecjalizowany charakter programów, na które rozpisano konkurs, będzie stanowić uzupełnienie bezpłatnej oferty programowej w naziemnej telewizji cyfrowej. Programy rozpowszechniane w wyniku rozstrzygnięcia konkursu będą niekodowane i udostępniane odbiorcom bezpłatnie" - podał Dworak w komunikacie.

Pod koniec października KRRiT informowała, że proces konkursowy na pierwszy multipleks zająłby trzy i pół miesiąca i dzięki temu - zdaniem Rady - w 2012 r. programy w cyfrowej jakości byłyby dostępne dla 95 proc. Polaków.

Pierwszy multipleks jest jedynym, który jak dotąd nie został uruchomiony. Drugi multipleks, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls, ruszył 30 września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. Do końca 2011 roku obejmie swoim zasięgiem prawie cały kraj.

Trzeci multipleks, z programami TVP - TVP1, TVP2 (wraz z TVP Warszawa), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia został uruchomiony27 października w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim (zasięgiem objętych jest 58 proc. mieszkańców tego obszaru). Jest on jednak tzw. "multipleksem szczątkowym" - nie będzie mógł objąć swoim zasięgiem całego obszaru Polski do momentu wyłączenia emisji analogowej TVP2, które może nastąpić po uruchomieniu pierwszego multipleksu.

Pełne pokrycie sygnałem trzeciego multipleksu nastąpi nie wcześniej niż dziewięć miesięcy po całkowitym wyłączeniu telewizji analogowej - czyli w kwietniu 2014 roku.

Naziemna telewizja cyfrowa wprowadzana jest w całej Europie, sukcesywnie zastępując telewizję analogową.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości. Transmisja cyfrowa pozwoli także m.in. na zwiększenie oferty programowej, obniżenie kosztów nadawania oraz emisję w różnych formatach, np. panoramicznym. Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line).

By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z tunerem MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika. (PAP)

luo/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)