Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KRRiT protestuje przeciwko likwidacji abonamentu

0
Podziel się:

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła
"stanowczą dezaprobatę" wobec planowanej przez PO likwidacji
abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła "stanowczą dezaprobatę" wobec planowanej przez PO likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Zdaniem KRRiT, działania Platformy są "nieodpowiedzialne" i osłabiają media publiczne, co w przyszłości może ułatwić ich sprywatyzowanie.

Rada podkreśla, że "w styczniu i lutym tego roku, na skutek nieodpowiedzialnych zapowiedzi członków rządu, nastąpił rzeczywisty spadek wpływów abonamentowych o 20 proc. (52 mln zł) w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym".

Zapowiadane zwolnienie z opłacania abonamentu emerytów i rencistów miałoby - według KRRiT - przynieść ubytek od 274 do 482 mln zł rocznie, tj. od 31 proc. do 55 proc. dotychczasowych wpływów abonamentowych.

"KRRiT przypomina, że wnoszenie opłat abonamentowych to obowiązek prawny, którego powszechny charakter został potwierdzony w wyroku Trybunału Konstytucyjnego" - napisano w środowym oświadczeniu KRRiT, podpisanym przez jej przewodniczącego Witolda Kołodziejskiego.

Zarzucono w nim, że "zamiast inicjatyw zmierzających do uszczelnienia systemu poboru abonamentu, proponuje się rozwiązania osłabiające media publiczne i eliminujące proces przywracania ich społeczeństwu".

"Nie można przy tym pominąć faktu, że takie działania skierowane są przeciwko mediom, będącym wspólną wartością narodową i czynnikiem kulturotwórczym. KRRiT uważa, że wypowiedzi członków rządu oraz proponowane inicjatywy ustawodawcze zmierzają do osłabienia roli mediów publicznych i wzmocnienia mediów komercyjnych" - oświadczyła KRRiT.

Rada stawia pytania: "kto poniesie odpowiedzialność za wielomilionowe już straty z tytułu spadku kwot pochodzących z abonamentu dla mediów publicznych". "Czy w tegorocznym budżecie państwa są pieniądze na rekompensatę strat, które już nastąpiły i tych, które nastąpią po wprowadzeniu zapowiadanej przez PO nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych"?.

KRRiT podkreśla, że wskutek działań Klubu Parlamentarnego PO szczególnie zagrożone jest dalsze istnienie Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia i Oddziałów Terenowych Telewizji Polskiej S.A.

"Rada wyraża także sprzeciw wobec propozycji systemu rekompensat celowych, dokonywanych przez ministerstwa, jako uzależniającego media publiczne bezpośrednio od rządu" - napisała Rada w komunikacie. KRRiT przypomina, że "system skutecznie egzekwowanych opłat abonamentowych istnieje w niemal wszystkich krajach Europy, a istnienie publicznych stacji telewizyjnych i rozgłośni radiowych jest traktowane przez ogromną większość państw jako dobro narodowe podlegające szczególnej ochronie" - oświadczyła KRRiT.

"KRRiT apeluje o odpowiedzialną dyskusję z udziałem ekspertów i wypracowanie całościowej koncepcji ustroju mediów publicznych oraz uszczelnienia poboru abonamentu" - napisano w komunikacie.

W tym tygodniu Platforma Obywatelska ma złożyć w Sejmie projekt ustawy zwalniającej emerytów i rencistów z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Od 1 stycznia 2009 r. PO chce całkowicie zlikwidować abonament. Jedną z koncepcji zastąpienia abonamentu jest utworzenie Funduszu Misji Publicznej, który byłby finansowanego z budżetu czterech ministerstw: kultury, edukacji, nauki i spraw zagranicznych. Fundusz mógłby być też dodatkowo zasilany przez nadawców komercyjnych. W zapowiedziach PO pojawiała się też propozycja zastosowania systemu grantów na realizację misji - granty takie na realizację tzw. misyjnych programów mogłyby otrzymywać zarówno TVP, jak i media publiczne.

PO argumentuje m.in., że abonament jest nieściągalny, nie jest dobrze rozliczany, nie wiadomo ile pieniędzy abonamentu jest przeznaczone na misję.

Obecnie zwolnione z opłacania abonamentu są osoby, które ukończyły 75. rok życia. (PAP)

js/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)