Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KRRiT umorzyła postępowanie o cofnięcie koncesji ATM Grupie na MUX-1

0
Podziel się:

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji umorzyła postępowanie o cofnięcie
koncesji spółce ATM Grupa na nadawanie programu ATM Rozrywka TV w ramach pierwszego multipleksu
naziemnej telewizji cyfrowej. W ocenie KRRiT nadawca dostosował ramówkę do wymogów koncesji.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji umorzyła postępowanie o cofnięcie koncesji spółce ATM Grupa na nadawanie programu ATM Rozrywka TV w ramach pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. W ocenie KRRiT nadawca dostosował ramówkę do wymogów koncesji.

Jak poinformowała w czwartek KRRiT na swojej stronie internetowej, decyzja w tej sprawie została podjęta na podstawie przeprowadzonego monitoringu programu emitowanego przez ATM Grupa.

Postępowanie o cofnięcie koncesji zostało wszczęte w marcu br. KRRiT informowała wówczas, że spółka rozpowszechnia program inny, niż było to określone w przyznanej jej koncesji.

W myśl ustawy o rtv koncesję cofa się, jeżeli działalność objęta koncesją jest "wykonywana w sposób sprzeczny z ustawą lub warunkami określonymi w koncesji, a nadawca, pomimo wezwania przewodniczącego Krajowej Rady, w wyznaczonym terminie nie usunął stanu faktycznego lub prawnego niezgodnego z warunkami określonymi w koncesji lub w ustawie".

Po wszczęciu postępowania KRRiT dwukrotnie przeprowadziła monitoring programu emitowanego przez nadawcę. "Na tej podstawie KRRiT ustaliła, że emitowany program nie budzi już zastrzeżeń, ramówka jest zgodna z wymogami koncesji, a wszystkie wykazane nieprawidłowości zostały przez nadawcę usunięte. W związku z tym KRRiT podjęła uchwałę o umorzeniu postępowania o cofnięcie koncesji" - poinformowała Krajowa Rada.

Kanał ATM Rozrywka TV w ramach pierwszego multipleksu został uruchomiony z końcem lutego br.

W zakończonym w kwietniu ub.r. konkursie na pierwsze cztery miejsca na MUX-1 startowało 17 nadawców, zwyciężyli: Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka. W lipcu KRRiT poinformowała, że program Kino Polska Nostalgia (po tym, jak spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie) zastąpi Polo TV - program z polską muzyką. Od decyzji odmawiających przyznania miejsc na MUX-1 odwołali się czterej nadawcy. Krajowa Rada wszystkie odwołania odrzuciła w styczniu tego roku. Tę decyzję KRRiT do sądu administracyjnego zaskarżyły dwa podmioty - fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, która ubiegała się o miejsce dla TV Trwam oraz spółka Mediasat - nadawca kanału Tele5. Sąd obie skargi odrzucił w maju; nadawcom przysługuje skarga kasacyjna do NSA.

Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) - dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - ostatni, który ruszył przed planowanym na lipiec 2013 r. wyłączeniem nadawania analogowego w Polsce - dla nowych nadawców.

Czasowo programy TVP zajmują też trzy miejsca na MUX-1. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r., a przed końcem 2012 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma ogłosić konkurs na miejsca na MUX-1. Ma to być konkurs na cztery miejsca.

Krajowa Rada na początku lipca zakończyła konsultacje w tej sprawie, do początku sierpnia KRRiT ma czas na ich podsumowanie i przedstawienie wyników.

Fundacja o. Tadeusza Rydzyka zapowiedziała, że weźmie udział w nowym konkursie. Lux Veritatis prawdopodobnie będzie ubiegać się w nim także o miejsce dla nowego kanału dla młodzieży TVM1, co o. Rydzyk zapowiedział w połowie czerwca na łamach "Naszego Dziennika".

Prezes TVP Juliusz Braun powiedział pod koniec czerwca w wywiadzie dla PAP, że jego zdaniem telewizja publiczna nie powinna zwalniać miejsc na MUX-1. "Naszym zdaniem przyszły kształt rynku i stopień poniesionych inwestycji wskazuje, że telewizja publiczna powinna zostać na MUX-1 z dwoma kanałami - Jedynką i Dwójką" - zaznaczył.

Jak dodał, ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej była pisana, gdy rynek dopiero powstawał. "Dziś - bazując na doświadczeniach - można ją zmienić, modyfikując przeznaczenie pierwszego multipleksu, przedłużyć obecność na nim programów TVP albo - bez zmiany ustawy - stworzyć takie warunki konkursu, żeby oferta TVP mogła być tam uwzględniona. Moim zdaniem, z punktu widzenia społecznego, jest to oferta najcenniejsza" - powiedział Braun. (PAP)

mca/ pz/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)