Notowania

terroryzm
28.08.2012 17:42

Krwawy zamach w Dagestanie. Zamordowali jednego z jego przywódców duchowych

Ładunek wybuchowy zdetonowała terrorystka-samobójczyni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(william veerbeek/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Said Acajew, jeden z przywódców duchowych Dagestanu, zginął w zamachu bombowym w miejscowości Czyrkiej koło Bujnakska, na północy tej republiki na rosyjskim Północnym Kaukazie.

Według agencji RIA-Nowosti, powołującej się na źródło w Komitecie Śledczym Federacji Rosyjskiej, do zamachu na 74-letniego Acajewa, znanego też jako szejk Afandi, doszło w jego posiadłości. Ładunek wybuchowy zdetonowała terrorystka-samobójczyni.

Wraz z Acajewem śmierć poniosło co najmniej pięcioro domowników. Acajew, teolog i poeta, uważany był za jednego z czołowych przywódców duchowych Dagestanu. Wyznawał tradycyjny islam. Pisał książki, wiersze i artykuły. Często występował w mediach.

Dagestan, położony u stóp Kaukazu i zamieszkany przez 2,5 mln ludzi, jest jedną z najbiedniejszych, najbardziej zróżnicowanych etnicznie i niespokojnych republik w Rosji.

Na porządku dziennym są tam akty przemocy, których ofiarą najczęściej padają policjanci i żołnierze. Atakowani są też umiarkowani duchowni. O ataki te zwykle obwinia się miejscowe gangi i islamskich rebeliantów.

Rebelianci dążą do oderwania Dagestanu oraz innych republik Północnego Kaukazu od Rosji i utworzenia tam islamskiego emiratu.

Zdaniem organizacji praw człowieka do eskalacji przemocy w republice przyczyniają się same siły bezpieczeństwa i policja, które dopuszczają się morderstw, bezprawnych aresztowań i uprowadzeń. Podkreślają ponadto, że dla młodych mężczyzn przyłączenie się do rebeliantów jest często jedyną możliwością, gdyż skorumpowani urzędnicy stale żądają od ich rodzin łapówek.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
Na Kaukazie znów eskalacja przemocy. Zabili... Dwóch rosyjskich policjantów zostało zastrzelonych w nocy w Dagestanie, niespokojnej republice na rosyjskim Północnym Kaukazie
Na Kaukazie zabili sześciu rebeliantów Sześciu islamskich rebeliantów i jeden rosyjski żołnierz zginęło w walkach w Dagestanie.
Urządzili jatkę. Bo ma być bezpieczniej Rebelianci dążą do oderwania Dagestanu od Rosji i utworzenia islamskiego emiratu.
Tagi: terroryzm, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz