Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryształowe Brukselki dla realizujących programy badawcze UE

0
Podziel się:

Naukowcy, przedstawiciele jednostek badawczych i przedsiębiorstw otrzymali
w czwartek nagrody Kryształowej Brukselki, przyznawane za wybitne osiągnięcia w promocji i
realizacji programów badawczych Unii Europejskiej.

Naukowcy, przedstawiciele jednostek badawczych i przedsiębiorstw otrzymali w czwartek nagrody Kryształowej Brukselki, przyznawane za wybitne osiągnięcia w promocji i realizacji programów badawczych Unii Europejskiej.

Konkurs o nagrodę Kryształowej Brukselki jest organizowany od 2001 roku, przez Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN i działający w jego ramach Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE.

Nagrodę otrzymują naukowcy i przedsiębiorstwa za wybitne osiągnięcia w promocji i realizacji programów badawczych Unii Europejskiej takich jak 7. Program Ramowy obejmujący lata 2007-2013. Był on największym mechanizmem finansowania i kształtowania badań naukowych na poziomie europejskim o budżecie wynoszącym prawie 54 miliardy euro.

Nagrodę przyznano w trzech kategoriach: dla najlepszej jednostki badawczej, najlepszego przedsiębiorstwa oraz indywidualnym naukowcom. W każdej kategorii przyznano po dziesięć nominacji, spośród których jury wybrało trzech zwycięzców.

Wśród jednostek badawczych najlepsze okazały się: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Gdański.

W kategorii przedsiębiorstwa Kryształowe Brukselki zdobyły: ITTI Sp. z o.o., Mostostal Warszawa S.A. oraz TOPGaN Sp. z o.o. ITTI to firma konsultingowa oraz badawczo-wdrożeniowa działająca w zakresie telekomunikacji, informatyki i ekonomiki; Mostostal Warszawa działa we wszystkich podstawowych sektorach branży budowlanej, a TopGaN produkuje półprzewodnikowe diody laserowe.

Nagrody indywidualne otrzymali: prof. Jacek Kuźnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, prof. Piotr Grabiec z Instytutu Technologii Elektronowej oraz dr Piotr Sułkowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W pierwszych dwóch kategoriach podstawą nominacji jest statystyczna analiza udziału w programie ramowym. Oceniana jest liczba wniosków zgłoszonych przez daną jednostkę, wielkość przyznanych jej funduszy oraz liczba koordynowanych projektów.

Nominacje w kategorii indywidualnej są wybierane spośród propozycji nadesłanych przez środowisko naukowe. Brane pod uwagę kryteria to: aktywne uczestnictwo i koordynacja projektów, praca w grupach eksperckich, zasługi dla promocji programów ramowych.

"W programach ramowych są reprezentowane trzy filary polskiej nauki: instytuty badawcze, szkoły wyższe, instytuty Polskiej Akademii Nauk. Jednak trudno sobie wyobrazić projekty naukowe, bez udziału tego odbiorcy końcowego, jakim jest biznes" - powiedział podczas uroczystości wręczenia nagród podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jacek Guliński.

Przypomniał, że w nowym programie finansowania badań i innowacji Horyzont 2020 Polska ma szansę, aby wreszcie zacząć współtworzyć europejską przestrzeń badawczą. "To będzie więcej środków na badania i więcej środków na to, abyśmy marzenie jakim jest +gospodarka oparta na wiedzy+ zrealizowali jak najszybciej" - powiedział Guliński.

Gala przyznania nagród Kryształowej Brukselki, towarzyszy II Konwencji Badań i Innowacji, która 28-29 listopada odbywa się w Ministerstwie Gospodarki. Jest ona okazją do podsumowania polskiego uczestnictwa w 7. Programie Ramowym, a także przedstawienia możliwości i szans dla Polski w nowym programie Horyzont 2020. (PAP)

ekr/ krf/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)