Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w grecji
09.02.2012 19:17

Kryzys w Grecji: Powinni przekonać o swej determinacji

Rząd i parlament Grecji powinny przekonać swoich partnerów europejskich o tym, że zależy im na dotrzymaniu obietnicy reform.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rząd i parlament Grecji powinny przekonać swoich partnerów europejskich o tym, że zależy im na dotrzymaniu obietnicy reform, powiedział w czwartek komisarz UE do spraw gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

Komisarz potwierdził, że w czwartek Ateny i tzw. trojka (UE, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny) osiągnęły _ na szczeblu ekspertów _ zasadnicze porozumienie. Jednak _ do rządu i parlamentu Grecji należy obecnie przekonanie ich europejskich partnerów, poprzez głębokie zaangażowanie i konkretne działania, których celem będzie zagwarantowanie konsolidacji budżetu i reform strukturalnych _ - powiedział dziennikarzom Rehn.

Zagrożona bankructwem Grecja czeka na kolejny pakiet pomocy finansowej w wysokości 130 mld euro. Decyzję UE, EBC i MFW w sprawie udzielenia tej pomocy uzależniono od przyjęcia przez koalicję rządową w Atenach programu dalszych oszczędności. Nastąpiło to ostatecznie w czwartek.

Zapytany, jakie są szanse na osiągnięcie w czwartek wieczorem, na spotkaniu eurogrupy w Brukseli, porozumienia w sprawie odblokowania dalszej pomocy dla Grecji, Rehn odparł: _ Osiągnęliśmy postęp. Jestem pewien, że dziś wieczorem porozumienie, jakie osiągnięto na szczeblu ekspertów, będzie szczegółowo przeanalizowane przez ministrów finansów strefy euro _.

Przed spotkaniem eurogrupy, które już się rozpoczęło w Brukseli, minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble i szef eurogrupy Jean-Claude Juncker sugerowali, że końcowego porozumienia w sprawie dalszej pomocy dla Aten raczej nie będzie. _ Jestem skłonny sądzić, że dzisiaj wieczorem nie dojdziemy do porozumienia, ale jeśli nie będzie to dziś wieczorem, to będzie to w przyszłym tygodniu _ - powiedział Juncker. Ocenił przy tym, że zwłoka nie będzie katastrofą.

Czytaj o katastrofie finansowej w Grecji w Money.pl
Założą specjalne konto "greckim przyjaciołom" Zadłużona Grecja otrzyma dalszą pomoc, jeśli spełni jeden warunek.
Na tym stoją Grecy. Dostali ostateczne warunki Koalicjanci na decyzję mają niewiele czasu. Spotkanie w tej sprawie w samo południe.
Umorzą długi Grecji? Są pierwsze doniesienia Informacje o możliwości umorzenia przez banki nawet 70 procent greckiego długu potwierdziły niektóre instytucje finansowe.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz