Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Krzaklewski: ks. Jankowski nie był postacią tragiczną

0
Podziel się:

Były przewodniczący "Solidarności", Marian Krzaklewski wspominając zmarłego w
poniedziałek ks. Henryka Jankowskiego powiedział, że "nie można mówić, że była to postać
tragiczna". Zaznaczył, że pamięta kapłana przede wszystkim z działania na wielu polach.

bFfAyPCd

Były przewodniczący "Solidarności", Marian Krzaklewski wspominając zmarłego w poniedziałek ks. Henryka Jankowskiego powiedział, że "nie można mówić, że była to postać tragiczna". Zaznaczył, że pamięta kapłana przede wszystkim z działania na wielu polach.

"Proboszcz podniósł z ruin kościół św. Brygidy w Gdańsku, zbudował centrum św. Brygidy, był patronem pierwszej w Gdańsku szkoły społecznej, cały czas pomagał setkom czy tysiącom ludzi; nie pamiętam żeby komuś odmówił pomocy" - dodał Krzaklewski.

Jego zdaniem, była to postać wielkiego czynu dla "Solidarności", dla kościoła i państwa. Według Krzaklewskiego ks. Jankowski był człowiekiem prostolinijnych i łatwowiernym i z tego wynikały jego problemy czy nieporozumienia. "I to przez te cechy charakteru prałata próbowano wykorzystać jego wizerunek" - zaznaczył.

bFfAyPCf

Ksiądz Henryk Jankowski zmarł w poniedziałek o godz. 20.05 w Gdańsku. Miał 74 lata. Od wielu lat chorował na cukrzycę.

Ksiądz Henryk Jankowski był proboszczem parafii św. Brygidy od 1970 roku. W sierpniu 1980 r. odprawił mszę św. dla strajkujących robotników w Stoczni Gdańskiej. Od tego czasu nazywany był "kapelanem Solidarności". W latach 80. był patronem i gospodarzem wielu spotkań opozycjonistów. (PAP)

bls/ mhr/

bFfAyPCG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)