Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Krzysztof Lewandowski ponownie wiceprezydentem Zabrza

0
Podziel się

Zastępca prezydenta Zabrza Krzysztof Lewandowski, który z końcem czerwca
stracił to stanowisko z powodu zarzutu naruszenia ustawy antykorupcyjnej, od czwartku ponownie
będzie wiceprezydentem miasta - zdecydowała w środę prezydent, Małgorzata Mańka-Szulik.

bDeNnQIB

Zastępca prezydenta Zabrza Krzysztof Lewandowski, który z końcem czerwca stracił to stanowisko z powodu zarzutu naruszenia ustawy antykorupcyjnej, od czwartku ponownie będzie wiceprezydentem miasta - zdecydowała w środę prezydent, Małgorzata Mańka-Szulik.

Gdy tydzień temu prezydent ogłaszała dymisję swojego zastępcy, przedstawiciele zabrzańskiego magistratu zastrzegali, że - w opinii prawników urzędu - Lewandowski nie złamał prawa, a prezydent nie straciła do niego zaufania. Naruszenie ustawy antykorupcyjnej zarzucało wiceprezydentowi Centralne Biuro Antykorupcyjne, wnioskując o jego odwołanie.

Mimo wątpliwości prawnych, ostatecznie Mańka-Szulik zdecydowała się na odwołanie Lewandowskiego, zapowiadając jednocześnie jego ponowne powołanie lub powierzenie funkcji doradcy. W środę prezydent ogłosiła, że od 7 lipca Lewandowski znów będzie wiceprezydentem. Zdecydowała również o zwiększeniu liczby zastępców z dwóch do trzech (nazwisko trzeciego wiceprezydenta będzie ogłoszone w sierpniu), a także o zmianach w strukturze organizacyjnej Urzędu.

Sprawa, która zakończyła się odwołaniem i ponownym powołaniem Lewandowskiego, wynikła po kontroli CBA w zabrzańskim samorządzie. Kontrola dotyczyła m.in. przestrzegania przez tamtejszych urzędników przepisów o ograniczeniu działalności gospodarczej. Biuro uznało, że wiceprezydent naruszył ustawę antykorupcyjną, ponieważ pełniąc swój urząd nie zrezygnował całkowicie z wcześniejszej działalności - biura zarządzania nieruchomościami. Stąd wniosek CBA o odwołanie Lewandowskiego.

bDeNnQID

Wiceprezydent uznał zarzuty CBA za nadinterpretację ustawy. Jak relacjonował, gdy został wiceprezydentem, próbował rozwiązać wszystkie umowy na zarządzanie budynkami, pojawił się jednak problem z nieruchomościami należącymi do obywateli Izraela i Niemiec. Ponieważ - jak przekonywał - nie mógł ich porzucić, na drodze cesji przeniósł zarządzanie tymi budynkami na spółkę należącą do swego ojca. Uważa, że nie doszło w ten sposób do naruszenia ustawy. Prawnicy magistratu i prezydent miasta uznali, że Lewandowski nie złamał prawa.

Według przedstawicieli Urzędu Miasta, nie ma formalnych przeszkód, aby Lewandowski ponownie został wiceprezydentem. Argumentują, że sprawa ma charakter administracyjny, a nie karny. Wnioskowi CBA, mimo wątpliwości prawnych, stało się zadość, co powinno zakończyć sprawę, a jednocześnie nie powinno rzutować na pełnienie funkcji, gdy wiceprezydent obejmie ją ponownie.(PAP)

mab/ mtb/

bDeNnQJe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)