Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krzysztof Mamiński nie reprezentuje już pracodawców kolejowych

0
Podziel się:

Prezes Związku Pracodawców Kolejowych Krzysztof Mamiński podał się do
dymisji i nie będzie już reprezentował pracodawców w sporze ze związkowcami. Rozmowy ws. ulg
przejazdowych zostały przedłużone - podał w czwartek mediator w tym sporze Longin Komołowski.

Prezes Związku Pracodawców Kolejowych Krzysztof Mamiński podał się do dymisji i nie będzie już reprezentował pracodawców w sporze ze związkowcami. Rozmowy ws. ulg przejazdowych zostały przedłużone - podał w czwartek mediator w tym sporze Longin Komołowski.

Informację, że Mamiński nie będzie już reprezentował potwierdziła też rzeczniczka PKP SA. "Potwierdzam, że pan Krzysztof Mamiński nie będzie już nas reprezentował" - powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka PKP SA Katarzyna Mazurkiewicz. Władze PKP SA mają szerzej poinformować o całej sytuacji na konferencji prasowej o godz. 13.

Jak poinformował dziennikarzy Komołowski, na początku czwartkowej tury rozmów związkowców z pracodawcami Krzysztof Mamiński złożył oświadczenie, w którym poinformował, że w czwartek złożył na ręce prezesa PKP SA informację, że wycofuje się z reprezentowania pracodawców. "Nie za bardzo wiem, czy strona pracodawców uprawomocni kolejną osobę, czy Związek Pracodawców Kolejowych jako taki będzie stroną w tej sprawie. Jest to sytuacja nowa i nagła, w wyniku czego poprosiłem strony o przerwę, podczas której wyjaśnimy sobie te kwestie" - poinformował mediator.

Komołowski poinformował także, że Mamiński przedłożył również decyzję pracodawców o przedłużeniu naliczania ulg przejazdowych na starych zasadach do końca lutego br. "Dzięki temu stwarzamy sobie dodatkowe pole do rozmów" - zaznaczył.

Zapewnił jednocześnie, że decyzja Mamińskiego o rezygnacji miała charakter osobisty.

W rozmowach związków z pracodawcami ogłoszono z tego powodu przerwę. Przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek poinformował dziennikarzy, że negocjacje zostały przedłużone do końca lutego. Miętek podał też, nie zna przyczyn rezygnacji Mamińskiego. Jednocześnie wyraził zadowolenie, że w czwartek nie doszło do "najgorszego", czyli decyzji o strajku generalnym na kolei.

Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP Stanisław Stolorz powiedział PAP, że decyzje co do formy dalszych rozmów zapadną prawdopodobnie w piątek lub w sobotę.

Postulaty związkowców dotyczą ulg na przejazdy pociągami dla pracowników spółek kolejowych oraz kolejowych emerytów. Związki sprzeciwiają się zmianom w sposobie naliczania ulg, tłumacząc, że to już ostatni kolejarski przywilej, a pracownicy spółek kolejowych potrzebują ulg, by dojeżdżać do pracy.

Pracodawcy proponują natomiast, by pracowników obowiązywały 99-proc. ulgi przejazdowe, a emerytów 80-proc. Ulgi mają - według propozycji pracodawców - dotyczyć tylko przejazdów drugą klasą.

Od piątkowego dwugodzinnego strajku ostrzegawczego, gdy zatrzymano ponad 380 pociągów, odbyły się trzy - w piątek, poniedziałek i środę - wielogodzinne spotkania związkowców i pracodawców, ale porozumienia nie osiągnięto. (PAP)

her/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)