Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Krzyżujące się spojrzenia - Zbliżone wizje" - konkurs na filmy o Polsce

0
Podziel się:

"Krzyżujące się spojrzenia - Zbliżone wizje" - taki tytuł nosił konkurs dla
uczniów szkół ponadgimnazjalnych na krótkometrażowe filmy dokumentalne o współczesnej Polsce i
Polakach adresowane do ich rówieśników mieszkających we Francji i w Niemczech.

"Krzyżujące się spojrzenia - Zbliżone wizje" - taki tytuł nosił konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na krótkometrażowe filmy dokumentalne o współczesnej Polsce i Polakach adresowane do ich rówieśników mieszkających we Francji i w Niemczech.

Konkurs był wspólnym przedsięwzięciem Ambasady Francji, Ambasady Niemiec, Instytutu Francuskiego i Instytutu Goethego.

"To bardzo ważny i ciekawy projekt. Gratuluję wam, że wzięliście w nim udział. To ważne, że robiąc filmy uczyliście się przy okazji języków obcych" - powiedział do laureatów konkursu ambasador Niemiec Ruediger Freiherr von Fritsch podczas poniedziałkowej prezentacji nagrodzonych filmów, która odbyła się w Ambasadzie Francji w Warszawie. "Jesteście i będziecie ambasadorami Polski w Niemczech i we Francji" - dodał.

W konkursie nagrodzono 10 filmów autorstwa 31 młodych ludzi z Częstochowy, Wisły, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Wodzisława Śląskiego, Żar, Poznania, Opola i Warszawy

Laureaci w nagrodę pojadą autokarem w tygodniową podróż po Europie, podczas której odwiedzą Berlin, Strasburg i Paryż. We wszystkich tych miastach spotkają się z rówieśnikami, którym pokarzą swoje filmy. Odwiedzą też m.in. Parlamencie Europejski.

Filmy powstały w ramach realizowanego w Polsce projektu zatytułowanego "Inaczej nauczać i inaczej się uczyć". Po szkoleniu z wykorzystywania filmu do prowadzenia zajęć w nauczaniu języków obcych nauczyciele francuskiego i niemieckiego utworzyli zespoły uczniów, którym powierzono zadanie zrealizowania krótkometrażowego filmu o współczesnej Polsce. Wymogi były następujące: film nie powinien trwać dłużej niż 5 minut i musiał mieć napisy w językach niemieckim i francuskim.

Zespoły spotkały się następnie na warsztatach filmowych w Trzebieży (woj. zachodniopomorskie), gdzie pod okiem profesjonalnych filmowców (reżyserów, montażystów) młodzież przez dziesięć dni pracowała nad swoimi projektami.

Powstały bardzo różnorodne prace. Na przykład Barbara Myśliwiec i Karolina Wróbel z Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Wiśle bohaterem swego filmu uczyniły rybaka z Trzebieży Stanisława Kamieniowskiego, który całe swoje życie związał z pracą na morzu. Chce on zakończyć pracę 12 grudnia 2012 r., w 50. rocznicę swojego pierwszego połowu.

Film "PL. Pan Edward" uczniów z Częstochowy: Jakuba Dunala, Anity Nowakowskiej, Anny Worągi z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika oraz Marcina Frąca z IV Liceum Ogólnokształcącego, to charakterystyka Polski i jej obywateli bazująca na bardzo subiektywnych wypowiedziach pana Edwarda, który spędza całe dnie siedząc na ławce w parku.

Z kolei Aleksander Krawczyk i Paweł Rewiński ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach, w swoim żartobliwym filmie zarejestrowali wypowiedzi swoich rówieśników na zadane im pytanie: "Z czym kojarzy Ci się Polska?".

W sposób żartobliwy Polska pokazana jest też w filmie "Trailer spot reklamowy" Michała Jachnieka, Kamila Pańszczyka, Michała Siewniaka i Sandry Węgrzyn. Opowiada on historię rodzeństwa z Francji, które wybrało się do Polski, by tam przeżyć "niezapomniane wakacje". Poznają przyjaciół i odkrywają piękno przyrody.

Nagrodzone filmy można zobaczyć na stronie internetowej Instytutu Francuskiego w Warszawie www.francuski.fr (PAP)

dsr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)