Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ks. Kloch zdumiony wypowiedzią rzecznika rządu o apelu biskupów

0
Podziel się

Rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch jest zdumiony wypowiedzią
rzecznika rządu Pawła Grasia na temat apelu biskupów w sprawie krzyża przed Pałacem Prezydenckim.
"Porozumienie, oświadczenie i komunikat pokazują drogi wyjścia z impasu" - powiedział PAP w
czwartek ks. Kloch.

bEgGsjLV

Rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch jest zdumiony wypowiedzią rzecznika rządu Pawła Grasia na temat apelu biskupów w sprawie krzyża przed Pałacem Prezydenckim. "Porozumienie, oświadczenie i komunikat pokazują drogi wyjścia z impasu" - powiedział PAP w czwartek ks. Kloch.

"Postulat zbudowania pomnika upamiętniającego wszystkie ofiary jest słuszny - powstanie komitetu w tej sprawie może uspokoić sytuację. Stąd apel do najważniejszych osób w państwie o powołanie grupy osób, które zrealizowałyby ideę wzniesienia pomnika. Powstanie komitetu byłoby jednocześnie dobrym momentem, by krzyż znalazł się w miejscu kultu. Przestałby być wówczas +zakładnikiem+ w tym politycznym sporze" - uważa ks. Kloch.

Zgromadzeni w środę na Jasnej Górze biskupi zaapelowali do władz, m.in. premiera, prezydenta, prezydent Warszawy i liderów partii politycznych o powołanie komitetu, który zdecydowałby o sposobie i formie upamiętnienia w Warszawie ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia.

bEgGsjLX

Rzecznik rządu, odnosząc się do tego apelu, powiedział m.in.: "To przykre i smutne, że nie doczekaliśmy się ze strony Kościoła, aby zajął w sprawie krzyża przed Pałacem Prezydenckim odpowiedzialną postawę - bo czekaliśmy dzisiaj wszyscy na ten głos, na głos ze spotkania biskupów - i to była ostatnia szansa, żeby Kościół w tej sprawie zajął jakąś odpowiedzialną postawę".

Jego zdaniem, krzyż znajdujący się przed Pałacem Prezydenckim to problem, od którego na pewno Episkopat nie ucieknie. "I szkoda, że ta sytuacja nie została wykorzystana do tego, by pozycję Kościoła przy tej okazji odbudować" - powiedział. "Bo jeśli ktoś tak naprawdę bardzo traci, to traci niestety Kościół" - mówił rzecznik rządu.

Jeśli komunikat biskupów diecezjalnych przypomina rzecznikowi rządu zaniechanie działań ze strony Episkopatu, to znaczy, że poruszamy się na różnych poziomach racjonalności - uważa rzecznik Episkopatu, dodając, że jest zdumiony tą wypowiedzią. (PAP)

skz/ pz/ mag/

bEgGsjMy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)