Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ks. płk Żarski został przeniesiony do rezerwy

0
Podziel się:

Ks. płk Sławomir Żarski zakończył z dniem 30 listopada trzyletnią kadencję
na stanowisku wikariusza generalnego, czyli zastępcy biskupa polowego Wojska Polskiego -
poinformował w czwartek w komunikacie rzecznik prasowy MON Janusz Sejmej.

Ks. płk Sławomir Żarski zakończył z dniem 30 listopada trzyletnią kadencję na stanowisku wikariusza generalnego, czyli zastępcy biskupa polowego Wojska Polskiego - poinformował w czwartek w komunikacie rzecznik prasowy MON Janusz Sejmej.

Dodał, że zgodnie z przepisami ks. płk Żarski został przeniesiony do rezerwy kadrowej.

Szef MON Bogdan Klich powiedział w Kielcach, że oczekuje na informacje o nowym ordynariuszu polowym.

"Z tego co wiem Stolica Apostolska podjęła już decyzję i w ciągu najbliższych dni zostanie ona zakomunikowana opinii publicznej" - powiedział Klich. "Jeśli będzie taka, jak słyszałem, to osobiście cieszę się z tej decyzji" - dodał. Minister nie chciał mówić o szczegółach.

Dotychczas ks. Żarski był nieoficjalnie wymieniany przez media i kapelanów jako jeden z głównych kandydatów na stanowisko biskupa polowego WP.

Po śmierci 10 kwietnia w katastrofie pod Smoleńskiem biskupa polowego gen. Tadeusza Płoskiego, ks. płk Żarski 13 kwietnia został administratorem Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego i sprawował rządy w diecezji wojskowej.

Jak informował w kwietniu ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego i statutem Ordynariatu Polowego WP - z chwilą wakatu tej diecezji, ordynariatem polowym zarządza jego wikariusz generalny - był nim właśnie ks. płk Żarski.

Zgodnie ze statutem Ordynariatu, ks. Żarski nadal pozostaje administratorem Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego do momentu nominacji nowego biskupa polowego. Nie posiada już jednak władzy cywilnej (wojskowej) i nie może mianować proboszczów parafii wojskowych ani też dokonywać zmian na stanowiskach kapelanów w parafiach garnizonowych. Z chwilą przeniesienia do rezerwy traci takie uprawnienia.

Według statutu, kandydatów na biskupa polowego przedstawia Ojcu Świętemu Nuncjusz Apostolski po uprzedniej konsultacji z władzami kościelnymi i rządowymi. Biskup polowy, stojąc na czele Kościoła partykularnego, cieszy się prawami biskupa diecezjalnego i wchodzi w skład Konferencji Episkopatu Polski.

Zgodnie ze statutem, jeśli jest przeszkoda w działaniu lub wakat stolicy biskupiej, wtedy Ordynariatem Polowym zarządza wikariusz generalny, który w takim wypadku posiada te same prawa i obowiązki co administrator diecezji. Wikariusz generalny jest wspomagany przez kolegium konsultorów zgodnie z przepisami Kodeksu prawa kanonicznego. (PAP)

skz/ ban/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)