Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ks. prof. Wincenty Myszor odebrał nagrodę Lux ex Silesia

0
Podziel się:

Ks. prof. Wincenty Myszor - wybitny patrolog i znawca tekstów gnostyckich,
organizator Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - odebrał w niedzielę w
Katowicach nagrodę Lux ex Silesia.

Ks. prof. Wincenty Myszor - wybitny patrolog i znawca tekstów gnostyckich, organizator Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - odebrał w niedzielę w Katowicach nagrodę Lux ex Silesia.

Wyróżnienie otrzymują osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Tradycyjnie wręczono je podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego śląskich uczelni w archikatedrze pw. Chrystusa Króla. Mszy przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

"Dzisiaj, kiedy ks. prof. Myszor jest już na emeryturze, kiedy doświadcza go także choroba, chcemy mu po prostu powiedzieć: dziękujemy, zauważamy cię, chcemy ciebie także pokazać, że jesteś tym światłem ze Śląska i za to zaangażowanie dla Śląska, Kościoła, dla nauki, dla teologii w Polsce, chcemy ci właśnie podziękować tą nagrodą" - powiedział abp Skworc przed uroczystością.

Ks. prof. Myszorowi przyznano nagrodę za ogromne zasługi naukowe i dydaktyczne oraz najwyższe kompetencje badawcze i teologiczne. Doceniono także wybitną specjalizację w trudnym i elitarnym obszarze wiedzy oraz wartości intelektualne i etyczne duchownego. Laureat jest specjalistą w dziedzinie patrologii.

Nauka ta - nazywana także nauką ojców Kościoła - obejmuje wiedzę o ich działalności i nauczaniu do VIII w. naszej ery. Ks. prof. Myszor ceniony jest za badania nad okresem wczesnego chrześcijaństwa - szczególnie za wiedzę dotyczącą tekstów gnostyckich oraz literatury koptyjskiej. W 2006 r. opublikował polski przekład głośnej Ewangelii Judasza - w dwóch wersjach: z naukowym komentarzem i zgodnym z oryginałem podziałem, a także w nieco swobodniejszym tłumaczeniu. Opracował także pierwszy polski podręcznik do nauki języka koptyjskiego "Język koptyjski - kurs podstawowy dialektu saidzkiego".

Ks. prof. Wincenty Myszor urodził się 22 maja w 1941 r. w Chełmie Śląskim. Swą karierę naukową rozpoczął w 1969 r. na wydziale teologicznym ówczesnej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) jako asystent na wydziale patrologii. W 1983 r. uzyskał habilitację, a w 1990 r. tytuł profesora.

Od powstania Wydziału Kościelnych Nauk Historycznych i Społecznych ATK w 1987 r., pracował w nim do 2001 r. W ATK, a od 1999 r. w UKSW ks. prof. Myszor pełnił funkcję prodziekana, a potem dziekana swego wydziału, a także prorektora całej uczelni w latach 1993-95. Był też kierownikiem katedry historii Kościoła i starożytności oraz instytutu nauk historycznych i społecznych. Równolegle wykładał od 1972 r. patrologię w seminarium duchownym w Krakowie, a potem w Katowicach.

Jako wybitny patrolog oraz znawca tekstów gnostyckich ks. prof. Myszor należy do międzynarodowych stowarzyszeń patrologów, m.in. International Association of Byzantine Studies, a także do Komitetu Nauk Teologicznych PAN.

W 1998 r. abp Damian Zimoń zlecił mu przygotowanie i organizację wydziału teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W roku akademickim 2000/2001 ks. prof. Myszor pełnił funkcję dziekana-organizatora wydziału, a w latach 2001 - 2008 był jego pierwszym dziekanem - odgrywając kluczową rolę w organizacji struktur i systemu studiów.

Lux ex Silesia (Światło ze Śląska) to doroczna nagroda ufundowana w 1994 r. przez ówczesnego metropolitę katowickiego arcybiskupa Damiana Zimonia. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znaleźli się m.in. językoznawca Irena Bajerowa, wybitni kompozytorzy Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar, lekarze Kornel Gibiński i Franciszek Kokot, ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol, marszałek Senatu i fizyk August Chełkowski, wieloletni redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" ks. Stanisław Tkocz, dziennikarka Polskiego Radia Katowice Anna Sekudewicz, dyrektor Biblioteki Śląskiej Jan Malicki czy Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". (PAP)

lun/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)