Notowania

wiadomości
08.10.2011 12:00

Ks. Solarczyk nowym biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej

Ks. dr Marek Solarczyk, dotychczasowy proboszcz praskiej parafii katedralnej, został mianowany przez Benedykta XVI biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej - poinformowała w sobotę warszawska nuncjatura apostolska.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ks. dr Marek Solarczyk, dotychczasowy proboszcz praskiej parafii katedralnej, został mianowany przez Benedykta XVI biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej - poinformowała w sobotę warszawska nuncjatura apostolska.

Ks. Solarczyk ma 44 lata. Jest doktorem teologii w zakresie historii Kościoła. Od dwóch i pół roku sprawuje urząd proboszcza parafii katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze. Wieloletni ceremoniarz katedralny, odpowiedzialny za oprawę najważniejszych uroczystości kościelnych. Przez pięć lat był wicerektorem warszawsko-praskiego seminarium duchownego. Nieprzerwanie od 18 lat uczy religii w praskim gimnazjum i liceum.

Zgodnie ze zwyczajem każdy biskup pomocniczy staje się biskupem tytularnym niegdyś istniejącej diecezji. Ks. Solarczyk z chwilą przyjęcia sakry biskupiej zostanie biskupem tytularnym Hólar w Islandii (przez długi czas była to jedna z niewielu diecezji na całym kole podbiegunowym). Do chwili nominacji na arcybiskupa metropolitę lubelskiego należała do bp. Stanisława Budzika, a wcześniej - do kard. Stanisława Nagy'ego.

Ks. Solarczyk pochodzi z Duczek k. Wołomina. Po maturze w technikum samochodowym wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Należy do pierwszego rocznika kapłanów, którzy przyjęli święcenia w katedrze św. Floriana. Był wikariuszem w parafii św. Feliksa z Kantalicjo w Warszawie, a później w parafii katedralnej na warszawskiej Pradze (w latach 1993-2005). Równolegle z pracą duszpasterską prowadził pracę naukową. W maju 1999 r. obronił doktorat na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.

Jest członkiem Warszawskiego Towarzystwa Teologicznego, autorem ponad 20 artykułów naukowych, współautorem kilku opracowań o tematyce społeczno-historycznej i autorem książki o duchownych w parlamencie II Rzeczpospolitej. Tuż po święceniach kapłańskich pełnił funkcję rzecznika prasowego kurii i korespondenta KAI, a od 1996 r. do dziś (z przerwą na przełomie 2004/2005) pełni funkcję ceremoniarza katedralnego. Odpowiadał m.in. za liturgię podczas Liturgii Słowa, której w czerwcu 1999 r. przewodniczył przed katedrą św. Floriana bł. Jan Paweł II. Przygotowywał wiele uroczystości kościelnych o charakterze diecezjalnym i ogólnowarszawskim.(PAP)

pro/ skz/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz