Notowania

książę
17.08.2009 14:37

Książę Liechtensteinu naraził się Niemcom

Książę Liechtensteinu Hans-Adam II wywołał falę oburzenia w Niemczech, także wśród niemieckich Żydów, przywołując Holokaust w obronie kontrowersyjnej tajemnicy bankowej swojego kraju - pisze w poniedziałek agencja Associated Press.

Podziel się
Dodaj komentarz

Książę Liechtensteinu Hans-Adam II wywołał falę oburzenia w Niemczech, także wśród niemieckich Żydów, przywołując Holokaust w obronie kontrowersyjnej tajemnicy bankowej swojego kraju - pisze agencja Associated Press.

Berlin domaga się od władz w Vaduz odstąpienia od tajemnicy bankowej, twierdząc, że dotychczasowa praktyka umożliwia wielu Niemcom uciekanie tam przed płaceniem podatków.

W weekendowym wywiadzie z okazji święta narodowego Liechtensteinu książę wytoczył argumenty historyczne. _ - My i Szwajcaria uratowaliśmy wielu ludzi, zwłaszcza Żydów, dzięki tajemnicy bankowej - powiedział gazecie Volksblatt. _

_ - Niemcy powinni posprzątać u siebie i zastanowić się nad swoją przeszłością _ - dodał.

Hans-Adam II przypomniał, że niektórzy Żydzi zdołali kupić sobie bezpieczeństwo w czasach Holokaustu za pieniądze, bezpiecznie zdeponowane w Szwajcarii lub Liechtensteinie. Wyraził też opinię, że zasady tajemnicy były pomocne ludziom, prześladowanym przez rządy komunistyczne _ i w dalszym ciągu ratują życie (...) w krajach Trzeciego Świata, rządzonych przez krwawych dyktatorów _.

Książę krytykował też _ niewiarygodny bałagan w finansach państwowych _, jaki - jego zdaniem - panuje _ w Niemczech i wielu innych krajach _.

Niemiecka społeczność żydowska poczuła się oburzona słowami władcy Liechtensteinu, uznając, że były one kpiną z Holokaustu i tych, którzy zdołali go przeżyć.

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Stephan Kramer podkreślił, że przedstawianie Liechtensteinu jako państwa, które _ litościwie pomagało Żydom _ jest historycznie niepoprawne. _ - Byłoby lepiej, gdyby jego wysokość ustąpił _ - poradził 64-letniemu księciu Kramer, wypowiadając się dla gazety _ Bild _.

Tagi: książę, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz