Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Księstwo" Andrzeja Barańskiego na festiwalu w Karlowych Warach

0
Podziel się:

Kręcony w Górach Świętokrzyskich film "Księstwo" Andrzeja Barańskiego będzie
prezentowany w konkursie głównym - jako jedyna polska produkcja - 46. Międzynarodowego Festiwalu
Filmowego w czeskich Karlowych Warach.

Kręcony w Górach Świętokrzyskich film "Księstwo" Andrzeja Barańskiego będzie prezentowany w konkursie głównym - jako jedyna polska produkcja - 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w czeskich Karlowych Warach.

Jak poinformował PAP Zbigniew Masternak - autor prozy na podstawie której powstał scenariusz produkcji - festiwalowa projekcja będzie jednocześnie międzynarodową premierą filmu. Tegoroczny festiwal w Karlowych Warach odbędzie się w dniach 1-9 lipca.

Scenariusz do "Księstwa", na motywach autobiograficznych powieść Masternaka - pisarza pochodzącego z położonego w Górach Świętokrzyskich Piórkowa - napisał Barański.

Czarno-biały film przedstawia losy młodego chłopaka wychowanego na świętokrzyskiej wsi, który ma zdolności pisarskie i chciałby realizować swoją pasję w życiu, ale ze względu na trudną sytuację rodzinną - nie jest to dla niego łatwe.

Bohater, Zbyszek, ma niewiele ponad dwadzieścia lat. Wychował się na wsi. Jego ojciec, deklarujący kult ciała i ducha, zginął w wypadku przy pracy, matka pracuje ciężko i samotnie. Zbyszek próbuje "wznieść się ponad poziomy", jednak kontuzja likwiduje jego marzenia o sławie sportsmena. Mężczyzna uważa, że nie nadaje się na rolnika. Zastanawia się: "jak żyć, skoro wyobraźnia rwie się daleko poza rodzinne opłotki, a tylko one dają schronienie i poczucie istotnej bliskości".

Autorem zdjęć do filmu jest Jacek Petrycki. W obsadzie są m.in.: Rafał Zawierucha (w roli głównej), Aldona Jankowska i Henryk Gołębiewski. Według Barańskiego, fabularne "Księstwo" to film o "wysokim stopniu realizmu", dzięki ekranizacji powieści autobiograficznej.

"Księstwo" do tej pory pokazano podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w sekcji "Panorama Polskiego Kina". Film będzie można zobaczyć także podczas wakacji, na wrocławskim festiwalu Era Nowe Horyzonty. W kinach ma być dystrybuowany jesienią.

Film powstał na podstawie powieści: "Chmurołap", "Niech żyje wolność" i "Scyzoryk". Na początku czerwca pod szyldem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się nowe wydanie książek Masternaka - wzbogacone o zdjęcia z planu filmowego - pt. "Księstwo. Trylogia młodzieńcza". Wg pisarza, w przyszłym roku powinna ukazać się kolejna część powieściowego cyklu, traktująca o współczesnej emigracji zarobkowej.

Masternak (ur. w 1978 r.), pochodzi z Piórkowa pod Opatowem. Jest prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych, dramaturgiem. Studiował prawo na UMCS w Lublinie, następnie filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2009 r. ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. Debiutował w 2000 r. prozą na łamach "Twórczości". Z cyklu powieściowego pt. "Księstwo" dotychczas ukazały się: "Chmurołap" (2006 r.), "Niech żyje wolność" (2006 r.) i "Scyzoryk" (2008 r.). Masternak jest także współautorem książki "Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna" oraz noweli filmowej "Jezus na prezydenta!".

Barański (ur. 1941 w Pińczowie) ma w dorobku m.in. filmy: "W domu" (1976), "Niech cię odleci mara" (1982), "Kobieta z prowincji" (1984, Nagroda Specjalna Jury i Nagroda Dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz nagroda Forum Młodego Kina na festiwalu w Berlinie), "Nad rzeką, której nie ma" (1991, nagroda dla Barańskiego za scenariusz na festiwalu w Gdyni), "Dwa księżyce" (1993, Złota Taśma przyznana przez Koło Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich), "Parę osób, mały czas" (o relacji między Mironem Białoszewskim i jego przyjaciółką Jadwigą Stańczakową, 2005, Nagroda Dziennikarzy na festiwalu w Gdyni i Polska Nagroda Filmowa Orzeł za scenariusz), "Braciszek" (2007). (PAP)

ban/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)