Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Księża oskarżają prymasa Szkocji przed konklawe

0
Podziel się

Kardynał Keith O'Brien został oskarżony o "niestosowne zachowanie" wobec czterech młodych księży.

Księża oskarżają prymasa Szkocji przed konklawe
(Brokentaco/CC BY 2.0/flickr)
bDBikecB

Prymas Szkocji kardynał Keith O'Brien został oskarżony o _ niestosowne zachowanie _ wobec czterech młodych księży, którzy poskarżyli się nuncjuszowi papieskiemu w Wielkiej Brytanii - donosi tygodnik _ Observer _. Jedna ze skarg sięga lat 80.

Według gazety skargi wpłynęły do nuncjusza Antonio Menniniego jeszcze przed ogłoszeniem rezygnacji przez Benedykta XVI. W Watykanie miały wzbudzić konsternację.

Trzej praktykujący księża i czwarty, który przed laty wystąpił ze stanu duchownego domagają się natychmiastowego ustąpienia 74. letniego hierarchy, który ich zdaniem nie powinien uczestniczyć w papieskim konklawe.

bDBikecD

Sekretariat kardynała O'Briena wydał oświadczenie, w którym odciął się od zarzutów i stwierdził, że zwrócił się o opinię do prawników. O'Brien jest arcybiskupem St Andrews i Edynburga od 1985 r. Kapelusz kardynalski otrzymał od Jana Pawła II w 2003 r. Przewodniczy też konferencji biskupów katolickich Szkocji, gdzie katolików jest ok. 850 tys. (18 proc. ogółu ludności).

Urodzony w Irlandii Płn. hierarcha w ub. r. zrzekł się niektórych ze swych funkcji ze względu na zaawansowany wiek. W najbliższym miesiącu ma odejść na emeryturę.

W 2010 r. kardynał O'Brien był gospodarzem wizyty Benedykta XVI w Szkocji. Ostatnio zdecydowanie krytykował ideę małżeństw homoseksualnych jako niemoralną. Jest też przeciwnikiem adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

Czytaj więcej w Money.pl
Watykan mówi o naciskach i przeczy intrygom Na łamach włoskiej prasy ukazują się kolejne artykuły na temat konfliktów na szczytach hierarchii, które miały nakłonić papieża do rezygnacji.
Watykan szykuje się do konklawe. Na bogato Kardynałowie nie będą chodzić po posadzkach, lecz po drewnianej platformie pokrytej beżową tkaniną. Niektóre ze sprzętów używane były podczas poprzedniego konklawe w 2005 roku, po śmierci Jana Pawła II.
Biskupi zgadzają się na pigułkę "po" Medykamenty, które powodują śmierć embrionu, w dalszym ciągu nie mogą być stosowane - zastrzegła Konferencja Episkopatu.
bDBikecJ
bDBikede
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)