Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KSP ma zapłacić 250 tys. zł zadośćuczynienia fotoreporterowi

0
Podziel się

250 tys. zł zadośćuczynienia ma zapłacić Komenda Stołeczna Policji
fotoreporterowi Robertowi Sobkowiczowi, który 11 lat temu podczas demonstracji pracowników
radomskiego "Łucznika", został postrzelony z policyjnej broni gładkolufowej i stracił oko.

bEgKPlWt

250 tys. zł zadośćuczynienia ma zapłacić Komenda Stołeczna Policji fotoreporterowi Robertowi Sobkowiczowi, który 11 lat temu podczas demonstracji pracowników radomskiego "Łucznika", został postrzelony z policyjnej broni gładkolufowej i stracił oko.

Taką decyzję podjął we wtorek warszawski sąd okręgowy. Policja ma też wypłacić fotoreporterowi równowartość renty w wysokości powyżej 4 tys. zł miesięcznie począwszy od 2000 r., a w przyszłości - rentę w wysokości ok. 5,9 tys. zł miesięcznie. Sąd orzekł także, że gdyby Sobkowicz miał w przyszłości problemy zdrowotne związane z utratą oka, odpowiedzialność za to również będzie ponosić policja.

Wyrok jest nieprawomocny. "Nie komentujemy wyroku sądów. Będziemy korzystać z prawa do odwołania się" - powiedział, pytany o orzeczenie rzecznik komendanta stołecznego policji Maciej Karczyński.

bEgKPlWv

24 czerwca 1999 r. Sobkowicz, fotoreporter "Naszego Dziennika" robił zdjęcia demonstracji związkowców z radomskiego "Łucznika" w Warszawie. Manifestanci rzucali w stronę policjantów śrubami, płytami chodnikowymi, a nawet znakami drogowymi, funkcjonariusze odpowiedzieli ogniem z broni gładkolufowej. Jedna z kul trafiła Sobkowicza; stracił prawe oko.

Proces w tej sprawie trwał osiem lat. W 2007 r. warszawski sąd okręgowy uznał, że za trwałe kalectwo fotoreportera winę ponosi policja. Wyrok utrzymał Sąd Apelacyjny, a MSWiA (które również było pozwane, ponieważ policja mu podlega - PAP) ostatecznie zrezygnowało z wniesienia o kasację. Dało to podstawę do ubiegania się o odszkodowanie.

We wtorek sędzia Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz podkreślała, że w opinii sądu wysokość zadośćuczynienia jest adekwatna do tego, co się wydarzyło. Jak dodała, kwota ta nie jest wygórowana, jeśli weźmie się pod uwagę obrażenia, których doznał fotoreporter, i to jak wpłynęły one na jego prace zawodową oraz życie prywatne.

"Sąd brał także pod uwagę - czego nie ukrywam - postawę pozwanego (KSP i MSWiA - PAP) - który w żaden sposób nie uznał swojej odpowiedzialności, nawet wtedy gdy została ona przesądzona orzeczeniem sądu" - zaznaczyła sędzia. Dodała, że nigdy nie podjęte zostały żadne kroki, aby roszczeniu Sobkowicza "zadośćuczynić, nawet w części".

bEgKPlWB

Zaznaczyła, że sąd ma do czynienia z podobnymi, a nawet bardziej tragicznym zdarzeniami, ale nie zmienia to faktu, że życie fotoreportera, w chwili gdy doszło do postrzelenia, "uległo nieodwracalnej zmianie", musiał "przygotować i siebie, i najbliższych do tej nowej sytuacji życiowej".

Wysokość renty sędzia uzasadniała tym, że uwzględniono przy jej ustalaniu m.in. kwestie związane z leczeniem, koniecznością wyjazdów do zagranicznej kliniki na badania, rehabilitację czy zabiegi. Dodała, że sąd realnie ocenił sytuację - w tym koszty takich podróży - i wziął pod uwagę fakt, że w takim przypadku priorytetem nie są oszczędności, a zdrowie.

"Jeśli mogę dodać coś od siebie. Cieszę się, że to postępowanie dobiegło końca, bo taki długi czas oczekiwania na wyrok nie służył stronom" - dodała sędzia.

Radości nie krył sam Sobkowicz. "Cieszę się, że po tych ośmiu latach procesu jest taki wyrok. Jestem naprawdę szczęśliwy" - mówił tuż po orzeczeniu dziennikarzom. Jak podkreślił, to nie zwróci mu zdrowia, ale pieniądze pozwolą m.in. na wyjazdy do kliniki i np. wymianę protezy. "Sama proteza kosztuje 1800 euro to nie są małe pieniądze. Nie wiem, czy nie będę też po kilku latach potrzebował zabiegu, operacji" - dodał.

bEgKPlWC

Patrycja Rojek-Socha (PAP)

pru/ abr/ ura/

bEgKPlWW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)