Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KT: będzie apel o niepodpisywanie ustawy o niepełnosprawnych

0
Podziel się:

Partnerzy społeczni z Komisji Trójstronnej przygotowują apel do prezydenta
Bronisława Komorowskiego, by nie podpisywał ustawy o niepełnosprawnych - poinformowano we wtorek na
posiedzeniu Komisji.

Partnerzy społeczni z Komisji Trójstronnej przygotowują apel do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by nie podpisywał ustawy o niepełnosprawnych - poinformowano we wtorek na posiedzeniu Komisji.

Głosowanie nad nowelizacją ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji niepełnosprawnych, przyjętą przez Sejm w końcu października, ma odbyć się na najbliższym posiedzeniu Senatu, które rozpoczyna się w środę. Do nowelizacji nie zaproponowano poprawek, więc - po głosowaniu w Senacie - trafi ona bezpośrednio do podpisu prezydenta.

We wtorkowym posiedzeniu Komisji Trójstronnej wzięli udział: przedstawiciele Pracodawców RP, BCC, PKPP Lewiatana, Związku Rzemiosła Polskiego, NSZZ Solidarność, Forum Związków Zawodowych i OPZZ. Stronę rządową reprezentował pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda.

Początkowo - jak powiedziała PAP Magdalena Janczewska z organizacji Pracodawcy RP - członkowie Komisji Trójstronnej chcieli zaprotestować przeciw trybowi przyjęcia ustawy. Jednak później zrezygnowali z tego, podjęli natomiast decyzję o wystosowaniu apelu do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy.

Jak dodała, apel przygotują związkowcy, a Pracodawcy RP przyłączą się do niego. Zbigniew Kruszyński z NSZZ "Solidarność" powiedział, że prace nad apelem trwają. Podkreślił, że "Solidarność jest przeciwna m.in. wydłużeniu dnia pracy osób niepełnosprawnych z 7 do 8 godzin".

W trakcie prac sejmowych nowelizacja, przyjęta w oparciu o poselski projekt ustawy, zgłoszony przez PO, budziła zastrzeżenia organizacji pracodawców i przedstawicieli związków zawodowych. Pracodawcy RP sugerowali, że ustawa doprowadzi do zwolnień osób niepełnosprawnych. Ich zdaniem zdecydowana większość zatrudnionych, na których pobierają dofinansowanie, to osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności. Na te osoby dofinasowanie miałoby być niższe.

Związkowcy byli natomiast przeciwni wydłużeniu czasu pracy osób niepełnosprawnych i likwidacji dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych o lekkim stopniu niepełnosprawności, które nabyły prawa emerytalne.

W trakcie wcześniejszych dyskusji nad nowelizacją rząd argumentował, że w ciągu ostatnich dwóch lat przybyło 68 tys. zatrudnionych niepełnosprawnych. Podkreślano, że konieczne jest skoncentrowanie się na tych, którym na rynku pracy najtrudniej, a więc na osobach o znacznym stopniu niepełnosprawności. Według danych PFRON-u jest ich na rynku pracy około 10 tys. Natomiast najwięcej zatrudnionych jest osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim - 135 tys., jest też 116 tys. niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym.

Celem nowelizacji była m.in. poprawa sytuacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zagrożonego utratą płynności finansowej; to on wypłaca dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje, że dopłata do zatrudnienia niepełnosprawnych w znacznym stopniu ma wynosić 180 proc. najniższego wynagrodzenia, do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym - 100 proc., a w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności - 40 proc.

Obecnie pracodawca otrzymuje dopłatę w wysokości odpowiednio 160 proc., 140 proc. i 60 proc. najniższego wynagrodzenia. Ustawa zalicza chorych na epilepsję do znacznego stopnia niepełnosprawności. Kwoty dofinansowania zwiększa się o 40 proc. w odniesieniu do osób chorych psychicznie, o zaburzonym rozwoju czy chorych na epilepsję.

Zgodnie z nowelizacją zaostrzone zostaną także wymogi dla zakładów pracy chronionej. Status taki będą mogły otrzymać te zakłady, w których niepełnosprawni stanowią co najmniej 50 proc. wszystkich zatrudnionych pracowników (w tym 20 proc. niepełnosprawni w stopniu znacznym). Obecnie jest to 40 proc. niepełnosprawnych, w tym 10 proc. w stopniu znacznym.

Nowelizacja przewiduje likwidację zwolnień z podatków od nieruchomości, leśnego, rolnego i od czynności cywilnoprawnych dla zakładów pracy chronionej, a także zmianę redystrybucji podziału zwolnień z zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (z 90 proc. na zakładowy fundusz rehabilitacyjny i 10 proc. na PFRON do 50 proc. na fundusz zakładowy i 50 proc. na PFRON).(PAP)

edom/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)