Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kto będzie woził naszych VIP-ów?

0
Podziel się:

Do przetargu zgłosiło się aż trzech przewoźników - poinformował dyrektor departamentu prasowo-informacyjnego MON kmdr Janusz Walczak.

Kto będzie woził naszych VIP-ów?
(Hiuppo/CC/Wikipedia)
bEUPkbYR

Trzech przewoźników zgłosiło się do przetargu na czarter samolotów do transportu osób na najwyższych stanowiskach w państwie - poinformował dyrektor departamentu prasowo-informacyjnego MON kmdr Janusz Walczak.

O udział w postępowaniu wystąpiły firmy Enter Air Sp. z o.o., Blue Jet Sp. z o.o. i Polskie Linie Lotnicze Lot S.A. Termin składania wniosków upłynął w piątek, obecnie trwa weryfikacja przedłożonych dokumentów. Kolejnym etapem będzie zaproszenie zainteresowanych firm do negocjacji technicznych.

Przetarg na czarter samolotów Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił pod koniec maja. Ogłoszenie dotyczy czterech samolotów: dwóch turboodrzutowych, mogących przewieźć 65-90 pasażerów na dystans co najmniej 3,5 tys. km oraz dwóch samolotów dla 15-19 osób, o zasięgu nie mniejszym niż 5000 km. Samoloty muszą być wyprodukowane nie dawniej niż w 2004 r. Usługa ma być świadczona od 1 stycznia 2014 do końca roku 2017.

bEUPkbYT

Po katastrofie smoleńskiej i rozformowaniu pułku specjalnego, który przewoził VIP-y, w gestii wojska pozostaje transport osób na najwyższych stanowiskach w państwie śmigłowcami - dysponuje nimi 1. Baza Lotnictwa Transportowego, utworzona w miejsce 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Transport na większe odległości odbywa się dwoma samolotami wyczarterowanymi od PLL LOT. Obecna umowa, zawarta w 2010 r., wygasa z końcem bieżącego roku. Jej wartość to ponad 150 mln zł.

Rozpisanie przetargu na czarter czterech samolotów zapowiedział w kwietniu wiceminister obrony Waldemar Skrzypczak. Szef prezydenckiego BBN Stanisław Koziej mówił wtedy, że Biuro pracuje nad systemowym rozwiązaniem problemu transportu VIP, zakładającym zakup samolotów. Pod koniec czerwca prezydent Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że zakupu samolotów dla władz państwowych - będących nie tylko środkami transportu, ale i np. kierowania państwem w razie kryzysu - powinien nastąpić po wyborach parlamentarnych i prezydenckich.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą nowe samoloty dla VIP-ów. Kiedy? Prezydent zaproponował, by ich zakup został zrealizowany dopiero po wyborach parlamentarnych.
Posiedzenie RBN o samolotach dla VIP-ów Rada Bezpieczeństwa Nardoowego zajmie się też sprawą wyposażenia sił zbrojnych w samoloty dla VIP-ów.
Czym będą latać VIP-y. MON szuka samolotów Po katastrofie smoleńskiej rozwiązano 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego, który odpowiadał za transport najważniejszych osób w państwie.
bEUPkbZu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)