Notowania

gwałt
16.05.2011 11:47

Kto skorzysta na skandalu z szefem MFW?

Francuskie media piszą o politycznym tsunami. Popularny DSK był faworytem w walce o prezydenturę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Skandal wokół szefa MFW Dominique'a Strauss-Kahna daje prezydentowi Nicolasowi Sarkozy'emu niespodziewaną szansę na reelekcję - podkreśla prasa nad Sekwaną. Według niej, na tej aferze mogą zyskać także partyjni koledzy Strauss-Kahna. *

Główne tytuły porannej prasy francuskiej poświęcają w poniedziałek kilka pierwszych stron _ aferze Strauss-Kahna _. Amerykańskie organy ścigania oskarżyły w niedzielę szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego opróbę popełnienia gwałtu na pokojówce w luksusowym nowojorskim hotelu. Strauss-Kahn, zatrzymany przez policję USA na pokładzie samolotu, który miał odlecieć z Nowego Jorku do Paryża, twierdzi, że jest niewinny.

Wszyscy we Francji podkreślają, że aresztowanie bardzo popularnego DSK, jak nazywa się od inicjałów nad Sekwaną tego socjalistycznego polityka, _ wywołało polityczne tsunami _. Według ostatnich sondaży, był on zdecydowanym faworytem do wygrania wyborów prezydenckich we Francji wiosną przyszłego roku.

Teraz, według mediów, na kilka tygodni przed terminem składania kandydatur w socjalistycznych prawyborach, jest niemal pewne, że DSK odpadnie z wyścigu o francuską prezydenturę.

Centroprawicowe _ Le Figaro _ pisze wprost, że _ Strauss-Kahn nie będzie przyszłym kandydatem na prezydenta _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t83067.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/cannes;zatrzymanie;strauss-kahna;znakomitym;tematem;na;film,106,0,829802.html) "Zatrzymanie Strauss-Kahna znakomitym tematem na film"

Podobnego zdania jest lewicowe _ Liberation _. Zaznacza ono, że na sześć tygodni przed początkiem socjalistycznych prawyborów przed wyborami prezydenckimi lewica _ traci jedynego kandydata, który miał, we wszystkich możliwych konfiguracjach, największe szanse na wygraną _ i który miał pokonać Nicolasa Sarkozy'ego.

Po aferze DSK konkurentami do zwycięstwa w partyjnych prawyborach są Martine Aubry, Franois Hollande i Segolene Royal. Według ostatnich sondaży, zrealizowanych tuż przed aresztowaniem DSK, to Hollande, były wieloletni przywódca Partii Socjalistycznej, zajmował drugie miejsce za Strauss-Kahnem jako potencjalny kandydat tej partii w wyborach prezydenckich.

_ Kto skorzysta na tym skandalu? _ - pytają francuskie gazety. Według części komentatorów, cała afera może być na rękę obecnemu prezydentowi Nicolasowi Sarkozy'emu, który obawiał się Strauss-Kahna jako rywala w wyborach prezydenckich.

Jednak według innych mediów, wpadkę szefa MFW przyjęto w otoczeniu szefa państwa z mieszanymi uczuciami. _ W obozie Sarkozy'ego nikt nie cieszy się publicznie z afery, na której cierpi także obraz Francji _ - zauważa regionalny dziennik z zachodniej Francji _ Charente Libre _, przypominając, że to właśnie obecny prezydent poparł Strauss-Kahna w staraniach o stanowisko szefa MFW. _ Ale w kuluarach, nie brak oznak radości z powodu definitywnego odsunięcia konkurenta Nicolasa Sarkozy'ego _ - dodaje _ Charente Libre _.

Francuskie media rozwodzą się też obszernie nad tematem _ DSK i kobiety _. Według dziennika _ Le Parisien _, skłonność do miłosnych podbojów była od dawna piętą achillesową Strauss-Kahna. _ Wiedzieli o tym wszyscy jego przyjaciele. A także wrogowie _ - dodaje gazeta.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t37175.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zarzuty;dla;strauss-kahna;bez;znaczenia,82,0,829778.html) "Zarzuty dla Strauss-Kahna bez znaczenia"

Prasa zauważa, że reputacja uwodziciela towarzyszyła obecnemu szefowi MFW już od lat 1970. Przypomina się, że gdy w 2007 roku Strauss-Kahn ubiegał się o stanowisko szefa Funduszu, znany dziennikarz _ Liberation _ Jean Quatremer napisał w swoim blogu, że _ jedynym prawdziwym problemem Strauss-Kahn jest jego stosunek do kobiet _, który _ graniczy często z molestowaniem _. Otoczenie DSK domagało się wtedy wycofania tego tekstu, ale bez efektu.

W 2008 roku Strauss-Kahn, już jako szef MFW, stał się bohaterem międzynarodowego skandalu, gdy ujawniono jego romans z podwładną, Piroską Nagy. Podejrzewano go o to, że miał faworyzować swoją partnerkę, przyznając jej w chwili odejścia z firmy niezasłużenie wysoką odprawę. Zagrożony wtedy utratą stanowiska, Strauss-Kahn publicznie przeprosił za romans z podwładną, podkreślając zarazem, że dopuścił się co prawda _ poważnego błędu w ocenie _, ale nie nadużycia władzy.

Marine Le Pen z francuskiego Frontu Narodowego powiedziała dziennikowi La Repubblica, że seksualna słabość szefa MFW Dominique'a Strauss-Kahna była tajemnicą poliszynela. Jej zdaniem otaczała ją zmowa milczenia.

_ Wszyscy wiedzieli, ale była prawdziwa zmowa milczenia w kręgach politycznych i dziennikarskich _ - podkreśliła Marine Le Pen w rozmowie z włoską gazetą, odnosząc się do aresztowania szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Nowym Jorku pod zarzutem próby gwałtu.

Następnie stwierdziła: _ Wszyscy wiedzieli, że cierpi na pewną słabość, by nie powiedzieć - patologię seksualną, podobną do tej, jak Berlusconi _.

_ - Było wiele relacji na temat molestowania z jego strony, także dziennikarek. Nie rozumiem, jak Sarkozy mógł zgłosić jego kandydaturę do MFW, rujnując reputację Francji w międzynarodowych instytucjach _ - oświadczyła przywódczyni Frontu Narodowego. Przypomniała, że już w 2008 roku Strauss-Kahn _ był oskarżony o seksualny skandal _.

_ - To doprawdy niepojęte, że socjaliści chcieli przedstawić kandydaturę tego typu osoby na przywódcę kraju _ - zauważyła Marine Le Pen. Jej zdaniem, gdyby Dominique Strauss-Kahn dopuścił się agresji seksualnej we Francji, nikt prawdopodobnie nigdy by się o tym nie dowiedział.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t134522.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/le;pen;pokonala;sarkozyego;w;sondazach,24,0,789272.html) Le Pen pokonała Sarkozyego. W sondażach Szefowa Frontu Narodowego cieszy się największym poparciem spośród kandydatów na prezydenta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t92404.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strauss-kahn;chce;zostac;prezydentem;francji,231,0,775399.html) Strauss-Kahn chce zostać prezydentem Francji? Krytycy zarzucają mu, że w Waszyngtonie stracił kontakt z francuskimi realiami.
Tagi: gwałt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz