Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kto zastąpi zmarłych posłów

0
Podziel się:

Elżbieta Zakrzewska i Krzysztof Tołwiński -mogą wejść w miejsce zmarłych wicemarszałków.

Kto zastąpi zmarłych posłów
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

15 posłów tragicznie zmarłych w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zastąpią kolejne osoby z list wyborczych. Elżbieta Zakrzewska i Krzysztof Tołwiński - te osoby mogą wejść do Sejmu w miejsce wicemarszałków: Jerzego Szmajdzińskiego (Lewica) i Krzysztofa Putry (PiS).

W poniedziałek marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski poinformował Państwową Komisję Wyborczą o wygaśnięciu mandatów posłów, którzy zginęli pod Smoleńskiem i poprosił o wskazanie nazwisk kandydatów, którym przysługuje pierwszeństwo do ich obsadzenia.

Dzisiaj sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki powiedział, że Komisja przekazała pełniącemu obowiązki prezydenta Komorowskiemu informacje na temat kandydatów, którzy mają pierwszeństwo do objęcia mandatów w związku ze śmiercią 15 posłów.

[

Odeszło osiemnaścioro parlamentarzystów ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/odeszlo;osiemnascioro;parlamentarzystow,188,0,608956.html )

W ławach sejmowych zastąpią ich osoby z tej samej listy wyborczej, które w wyborach parlamentarnych w 2007 roku znalazły się na kolejnych miejscach pod względem liczby zdobytych głosów.

Mandat po wicemarszałku Sejmu Jerzym Szmajdzińskim przypadnie prawdopodobnie Elżbiecie Zakrzewskiej, radnej sejmiku województwa dolnośląskiego oraz dyrektorce szpitala specjalistycznego MSWiA w Jeleniej Górze. Zakrzewska podkreślała, że nikt nie jest w stanie zastąpić Szmajdzińskiego. _ _

_ - Zajęcie jego miejsca jest praktycznie niemożliwe, ale zasiądę w ławie poselskiej z poczuciem dużej odpowiedzialności _ - zapowiedziała.

W miejsce wicemarszałka Krzysztofa Putry z PiS do Sejmu wejść ma Krzysztof Tołwiński, który w wyborach 2007 r. znalazł się na liście PiS jako przedstawiciel PSL Piast. W latach 2002-2006 pełnił funkcję wicemarszałka województwa podlaskiego (należał wówczas do PSL). W ostatnich wyborach samorządowych do sejmiku w Podlaskiem (w maju 2007 roku, wybory przedterminowe) nie uzyskał jednak mandatu i zajął się prowadzeniem swego gospodarstwa k. Siemiatycz. Tołwiński pełnił też krótko funkcję wiceministra skarbu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Bartłomiej Dorywalski - burmistrz Włoszczowy (Świętokrzyskie) - ma szansę zastąpić w Sejmie b. szefa klubu PiS Przemysława Gosiewskiego. Dorywalski, z wykształcenia prawnik, przed czterema laty został wybrany na burmistrza Włoszczowy. Wcześniej był również asystentem społecznym Gosiewskiego; kierował też biurem bezpłatnych porad prawnych PiS we Włoszczowie.

Tuż za Dorywalskim na liście potencjalnych kandydatów jest konecki radny sejmiku wojewódzkiego Jarosław Przygodzki, a następnie b. posłanka Halina Olendzka.

Wiesław Kilian, prawnik z wykształcenia, pracownik Urzędu Miasta we Wrocławiu prawdopodobnie zastąpi wiceprezes PiS Aleksandrę Natalli-Świat. Kilian był już raz posłem - V kadencji, startował też w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r.

Anna Śliwińska, farmaceutka z Sosnowca, zastąpić ma w Sejmie wiceszefa klubu Platformy Obywatelskiej Grzegorza Dolniaka. W rozmowie z PAP zapowiedziała, że zamierza przyjąć mandat poselski i w pewnym sensie kontynuować dzieło zmarłego posła.

_ - Chciałabym godnie reprezentować region, z którego pochodzę, i działać na jego rzecz. Z Grzegorzem Dolniakiem łączyła nas w działaniu ziemia zagłębiowska, jej przyszłość i rozwój. W tym sensie można powiedzieć, że chcę kontynuować jego dzieło _ - powiedziała Śliwińska.

Śliwińska jest magistrem farmacji. Działa w lokalnym samorządzie gospodarczym oraz śląskich i krajowych strukturach Izby Gospodarczej Apteka Polska i Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach. Współorganizowała m.in. ogólnopolską akcję edukacyjno-informacyjną _ Aptekarze-Pacjentom: leczenie może być tańsze _.

W katastrofie prezydenckiego samolotu zginęło troje pomorskich posłów: Izabela Jaruga-Nowacka (w 2007 r. startowała z listy Lewica i Demokraci), Maciej Płażyński (startował z listy PiS) i Arkadiusz Rybicki (PO).

Potencjalnymi kandydatami do objęcia mandatów po zmarłych posłach z Pomorza są: wiceprezydent Sopotu Paweł Orłowski (mógłby zastąpić Arkadiusza Rybickiego), starosta człuchowski Aleksander Gappa (za Izabelę Jarugę-Nowacką) oraz prawnik Kazimierz Smoliński (za Macieja Płażyńskiego).

Miejsce posła PSL Leszka Deptuły powinien objąć 47-letni Wiesław Rygiel, absolwent prawa i filologii polskiej. Skończył też podyplomowe studia z zakresu europeistyki. Aktualnie pełni funkcje dyrektora wydziału infrastruktury w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Żonaty. Ma troje dzieci. W wyborach do Sejmu w 2007 roku zdobył 4389 głosów.

Miejsce posłanki PiS Grażyny Gęsickiej obejmie najprawdopodobniej Jan Warzecha, 50-letni ekonomista. W latach 2007-09 był sekretarzem miasta Dębicy. Od ponad roku pełni funkcje zastępcy wójta gminy Dębica. W wyborach od Sejmu w 2007 roku zdobył 10002 głosy.

Zbigniew Kruszewski, b. senator SLD, obecnie rektor Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku może, zgodnie z procedurą, zastąpić w Sejmie Jolantę Szymanek-Deresz. W rozmowie z PAP Kruszewski przyznał, że chociaż nie jest to łatwa decyzja, najprawdopodobniej zgodzi się zostać posłem. Czytaj wszystko o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

61-letni Kruszewski był senatorem SLD w latach 1997-2005 i członkiem władz tej partii. Jest prezesem Towarzystwa Naukowego Płockiego. Ukończył studia na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. W 1980 r. uzyskał stopień doktora. Autor ponad stu prac naukowych. Żonaty, dwoje dzieci.

Mandat poselski po Wiesławie Wodzie (PSL) zgodnie z wynikiem ostatnich wyborów parlamentarnych powinien przypaść obecnemu przewodniczącemu sejmiku województwa małopolskiego Andrzejowi Sztorcowi.

W wyborach w 2007 r. Sztorc uzyskał drugi wynik wyborczy na liście PSL w okręgu tarnowskim. Woda otrzymał wówczas 13 365 głosów, a Sztorc - 3484.

Sztorc ma 57 lat, z wykształcenia jest technikiem budowlanym. W 2008 r. był kontrkandydatem Wody w wyborach prezesa zarządu wojewódzkiego PSL w Małopolsce. Wodę, który ubiegał się o trzecią kadencję, poparło wówczas 138 delegatów, a Sztorca - 80.

Przewodniczący małopolskiego sejmiku został skazany w lutym przez sąd, za wyłudzenie w 2004 r. unijnych dopłat do gruntów rolnych, na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Wyrok nie jest prawomocny, więc formalnie ludowiec nadal może pełnić funkcję przewodniczącego sejmiku.

Mandat po Zbigniewie Wassermannie powinien przypaść Monice Ryniak, która w 2007 r. uzyskała piąty wynik na liście wyborczej PiS w Krakowie, otrzymując 1494 głosy. Wyprzedzający ją na liście Andrzej Adamczyk, który wszedł do Sejmu, otrzymał wówczas 3421 głosów poparcia.

Ryniak poinformowała PAP, że zdecydowała się objąć mandat poselski. _ Podjęłam już decyzję. Oczywiście obejmę ten mandat _ - powiedziała.

Monika Ryniak ma 40 lat, jest nauczycielką historii w krakowskim liceum. W latach 2005-2007 była posłanką PiS piątej kadencji. Otrzymała wówczas 2193 głosy poparcia.

Tragicznie zmarłego posła Platformy Obywatelskiej Sebastiana Karpiniuka z Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) ma zastąpić w Sejmie 53-letni Wiesław Suchowiejko, aktualny przewodniczący rady miejskiej w Szczecinku (Zachodniopomorskie) i dyrektor Zespołu Szkół Społecznych STO w tym mieście.

Posła PSL Edwarda Wojtasa - zgodnie z wynikiem osiągniętym w wyborach - powinien zastąpić Henryk Smolarz, obecnie prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, poseł V kadencji i były wiceprezes Agencji Rynku Rolnego. Gdyby Smolarz nie zechciał objąć mandatu, przypadłby on Marianowi Starownikowi, samorządowcowi, posłowi I i II kadencji. Starownik jest obecnie starostą lubartowskim.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)