Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kuba: Biskupi apelują o reformy polityczne

0
Podziel się

W liście duszpasterskim Konferencja Biskupów Kuby wezwała władze wyspy do
politycznego otwarcia i reform towarzyszącym już zapoczątkowanym zmianom społeczno-gospodarczym.

bEsfloLF

W liście duszpasterskim Konferencja Biskupów Kuby wezwała władze wyspy do politycznego otwarcia i reform towarzyszącym już zapoczątkowanym zmianom społeczno-gospodarczym.

W liście przedstawionym w poniedziałek dziennikarzom biskupi wzywają władze do politycznego otwarcia, obejmującego "prawo do różnorodności z poszanowaniem myśli, kreatywności i poszukiwania prawdy".

"Tak jak dzieje się w aspekcie gospodarczym, wierzymy, że w naszej kubańskiej rzeczywistości odnowienie czy też uaktualnienie ustawodawstwa krajowego w porządku politycznym jest niezbędne" - głosi list zatytułowany "Nadzieja zawieść nie może".

bEsfloLH

Sekretarz Konferencji Biskupów Jose Felix Perez powiedział, że list został przekazany władzom w nadziei, "że zostanie odczytany w tym samym duchu, w jakim został napisany - konstruktywnie".

Był to pierwszy list duszpasterski Konferencji Biskupów Kuby od czasu listu z 1993 roku, który wzbudził kontrowersje ze względu na krytykę pod adresem kubańskiego rządu.

W swoim nowym liście biskupi chwalą program reform podjęty przez prezydenta Raula Castro, legalizujący sprzedaż domów i używanych samochodów, zwiększający możliwości prywatnej inicjatywy biznesowej, oraz obejmujący decentralizację i zniesienie znienawidzonych wiz wyjazdowych.

Biskupi wskazują również, że wiele pozostaje do zrobienia, jak np. rozwiązanie problemu niskich uposażeń w kluczowych sektorach ochrony zdrowia i edukacji.

bEsfloLN

Kubański Kościół wzywa również do dialogu między samymi Kubańczykami, oraz apeluje do Waszyngtonu o zniesienie nałożonego 51 lat temu na Kubę embarga.

Na Kubie żyje stosunkowo niewielu katolików w porównaniu z innymi latynoskimi krajami. Na wyspie jest niecałe 10 proc. katolików, podczas gdy w Meksyku - 84 proc. Kościół jednak w ostatnich latach odgrywa na Kubie ważną rolę jako jedna z nielicznych niezależnych instytucji podejmujących dialog z rządem.

Odegrał kluczową rolę w wynegocjowaniu porozumienia, na mocy którego w 2010 i 2011 roku zwolniono z więzienia ostatnich z 75 działaczy uwięzionych w 2003 roku.

W zeszłym roku ówczesny papież Benedykt XVI odwiedził Kubę i spotkał się z Raulem i Fidelem Castro.(PAP)

bEsfloLO

klm/

14591042

bEsfloMi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)