Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kuba: MSZ: UE nie ma moralnego prawa, by mówić o prawach człowieka

0
Podziel się

Unia Europejska nie ma moralnego prawa, żeby mówić o prawach człowieka -
oświadczył w poniedziałek kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez Parrilla.
Podkreślił, że wspólne stanowisko Unii powoduje, iż normalizacja stosunków z Kubą nie jest możliwa.

bEhXxaXp

Unia Europejska nie ma moralnego prawa, żeby mówić o prawach człowieka - oświadczył w poniedziałek kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez Parrilla. Podkreślił, że wspólne stanowisko Unii powoduje, iż normalizacja stosunków z Kubą nie jest możliwa.

"Tak długo jak istnieje wspólne stanowisko, całkowita normalizacja stosunków między Kubą a Unią Europejską nie będzie możliwa" - powiedział szef kubańskiej dyplomacji w telewizji Telecinco.

UE zniosła dyplomatyczne sankcje wobec Kuby w 2008 roku, lecz nie przyczyniło się to do demokratyzacji komunistycznej wyspy.

bEhXxaXr

Od 1996 roku Unia uzależnia wszelkie zacieśnienie stosunków z Kubą od postępu w sferze praw i wolności człowieka. Tymczasem stojący na czele hiszpańskiego przewodnictwa w UE socjalistyczny premier Jose Zapatero naciska na dalsze otwarcie i zawarcie porozumienia o współpracy Kuba-UE. Kilka państw, jak Szwecja czy Czechy, wyraża przekonanie, że sytuacja ta się nie poprawiła mimo dojścia do władzy Raula Castro, brata Fidela Castro. Dlatego najpewniej UE jako całość nie zgodzi się w tym półroczu na zawarcie porozumienia o współpracy z Kubą.

"Kuba dostrzega w prezydencji hiszpańskiej ważnego partnera" - zauważył kubański minister spraw zagranicznych. Zastrzegł jednocześnie, że "Kuba jest krajem suwerennym, tak samo jak Hiszpania, i nie uznaje żadnego moralnego prawa UE do mówienia o prawach człowieka na Kubie".

W piątek szef hiszpańskiej dyplomacji Miguel Angel Moratinos powiedział, że dalsze utrzymywanie wspólnego stanowiska UE w sprawie Kuby może oznaczać "sadomasochizm".

"Gdyby wspólne stanowisko było skuteczne, byłbym pierwszym, który chciałby je utrzymać, lecz zachowywanie stanowiska, które nie przynosi rezultatów, jest trochę sadomasochizmem (...) i niczemu nie służy" - podsumował Moratinos. W poniedziałek w Madrycie ma odbyć się spotkanie przygotowawcze szefów unijnej dyplomacji przed szczytem szefów państw i rządów UE-Ameryka Łacińska we wtorek i środę. (PAP)

bEhXxaXx

cyk/ ro/

6249627

bEhXxaXS
prawo
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)