Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kuba: MSZ: Wbrew oczekiwaniom Obama zaostrzył embargo

0
Podziel się:

Wbrew oczekiwaniom Kubańczyków amerykańskie embargo handlowe
zaostrzyło się za prezydentury Baracka Obamy, a prezydent działał "poniżej oczekiwań" - oświadczył
w środę kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez Parilla.

Wbrew oczekiwaniom Kubańczyków amerykańskie embargo handlowe zaostrzyło się za prezydentury Baracka Obamy, a prezydent działał "poniżej oczekiwań" - oświadczył w środę kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez Parilla.

Rodriguez przedstawił na konferencji prasowej w Hawanie roczny raport dotyczący następstw amerykańskiej blokady gospodarczej i handlowej wobec Kuby, nałożonej w czwartym roku po zwycięstwie partyzantki Fidela Castro, tj. w 1962 roku.

Według raportu, od objęcia urzędu przez Obamę Stany Zjednoczone nakładają wyższe grzywny oraz bardziej zdecydowanie wprowadzają sankcje wobec Kuby.

"W ostatnich dwóch latach, czyli za rządów prezydenta Obamy (...) w niektórych aspektach embargo się zaostrzyło" - powiedział przedstawiciel MSZ.

Z raportu wynika, że w ciągu 48 lat blokada spowodowała dla gospodarki kubańskiej straty w wysokości 751 mld dolarów, według aktualnego kursu waluty USA na Kubie i z uwzględnieniem inflacji.

"Bez wątpienia jest to główna przeszkoda w rozwoju ekonomicznym naszego kraju" - powiedział Rodriguez, porównując embargo do "eksponatu muzealnego z czasów zimnej wojny".

Zdaniem ministra, najbardziej paradoksalne jest to, że 50 procent Amerykanów sprzeciwia się blokadzie. Z sondaży cytowanych przez Rodrigueza wynika, że od 58 do 71 procent obywateli USA popiera przywrócenie stosunków dyplomatycznych z Kubą.

Obecny prezydent USA wyrażał chęć poprawy stosunków z Kubą, jednak podkreślał, że embargo nie zostanie zniesione, dopóki władze komunistycznej wyspy nie zaczną przestrzegać praw człowieka i nie zwolnią więźniów politycznych.

Embargo zabrania handlu z Kubą, z wyjątkiem produktów rolniczych i leków.

Obama wprowadził ułatwienia w podróżach kubańskich imigrantów z USA na Kubę, a także zezwolił na transfery pieniędzy dla rodzin zamieszkałych na Kubie. Ponadto przedstawiciele amerykańskich środowisk akademickich łatwiej mogą uzyskać pozwolenie na wjazd na wyspę.

26 października Zgromadzenie Ogólne ONZ przeprowadzi coroczne głosowanie nad rezolucją potępiającą embargo. W zeszłym roku tylko trzy kraje - USA, Izrael oraz Palau - zagłosowały przeciw. (PAP)

jhp/ mc/

7118502

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)