Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kuba: Wkrótce zwolnieni zostaną dwaj więźniowie polityczni

0
Podziel się

Wkrótce na wolność wyjdą dwaj ostatni kubańscy więźniowie
polityczni z grupy 75 opozycjonistów aresztowanych podczas fali represji w 2003 roku -
poinformowała we wtorek archidiecezja w Hawanie. Zakończy to dziewięciomiesięczny proces zwalniania
dysydentów.

bEiSbgsB

Wkrótce na wolność wyjdą dwaj ostatni kubańscy więźniowie polityczni z grupy 75 opozycjonistów aresztowanych podczas fali represji w 2003 roku - poinformowała we wtorek archidiecezja w Hawanie. Zakończy to dziewięciomiesięczny proces zwalniania dysydentów.

Jako ostatni uwolnieni zostaną 56-letni Felix Navarro oraz 40-letni Jose Daniel Ferrer. Obaj byli skazani na 25 lat pozbawienia wolności.

Opozycjoniści zostaną zwolnieni w ramach porozumienia zawartego w maju 2010 roku między kubańskim Kościołem a rządem Raula Castro. Zakładało ono stopniowe zwalnianie 52 dysydentów

bEiSbgsD

Podobnie jak 10 innych byłych więźniów, Navarro i Ferrer odmówili emigracji do Hiszpanii w zamian za wolność.

Ich uwolnienie zakończy najdłuższą w ostatniej dekadzie falę zwolnień kubańskich więźniów politycznych - pisze agencja AFP.

Wiosną 2003 roku w wyniku represji za kratki trafiło 75 intelektualistów, przywódców opozycji oraz działaczy na rzecz praw człowieka. W ciągu siedmiu kolejnych lat z powodów zdrowotnych na wolność wyszło 23 więźniów.

Na mocy porozumienia między Kościołem a władzami Kuby, od 7 lipca 2010 pod warunkiem wyemigrowania do Hiszpanii na wolności znalazło się 40 więźniów. Dziesięciu kolejnym udało się pozostać na Kubie. (PAP)

bEiSbgsJ

jhp/ ap/

8616050 8615979 8616272

bEiSbgte
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)