Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kubański dysydent dostał azyl w Czechach

0
Podziel się:

#
informacja o przyznaniu Pozadzie i jego rodzinie azylu
#

bECWNvlx

# informacja o przyznaniu Pozadzie i jego rodzinie azylu #

26.10. Praga (PAP/Reuters) - Czechy przyznały azyl byłemu kubańskiemu więźniowi politycznemu Rolandowi Jimenezowi Pozadzie, który we wtorek przyleciał do Pragi - podała agencja Reuters powołując się na czeskie MSZ. Azyl dostali również członkowie rodziny dysydenta.

"To znak poparcia jakiego Republika Czeska udziela walce o prawa człowieka - powiedział Reuterowi szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg. - Prawa człowieka są priorytetem czeskiej polityki zagranicznej i będziemy je wspierać wszędzie gdziekolwiek są łamane".

bECWNvlz

53-letni Pozada w czwartek wyszedł z więzienia, gdzie spędził ostatnie siedem lat za krytykę sytuacji w swym kraju. Warunkiem zwolnienia był wyjazd z Kuby.

Na praskim lotnisku powitali go minister spraw wewnętrznych Radek John oraz przedstawiciele czeskiego MSZ. Po przybyciu do Czech powiedział, że więźniowie polityczni na Kubie są wyjątkowo brutalnie traktowani. On sam sześć z siedmiu lat w niewoli spędził w izolatce, niejednokrotnie był dotkliwie bity.

"W żadnym wypadku nie uważam działań władz kubańskich za humanitarne, ponieważ nic nie zrobiliśmy, a jedynie walczyliśmy o swe prawa" - oświadczył. Podkreślił, że nadal trzeba wywierać presję na władze w Hawanie, aby wymusić na nich zmiany. Podziękował także władzom Czech za przyjęcie.

Pozada z wykształcenia jest prawnikiem, przez długi czas pracował jako dziennikarz. W kwietniu 2003 roku władze aresztowały go za "dyskredytację Fidela Castro", ponieważ - jak podkreślono w akcie oskarżenia - "wykazywał oznaki" nawoływania do zakończenia dyktatury, do wolności i demokracji na Kubie.

bECWNvlF

Ostatecznie skazano go na 12 lat więzienia m.in. za ujawnienie tajemnicy państwowej.

Amnesty International nazwała Pozadę jednym z kubańskich więźniów sumienia.

To pierwszy z kubańskich więźniów politycznych, do których przyjęcia zobowiązały się Czechy. Władze w Pradze zadeklarowały, że w tym roku udzielą azylu 10 osobom prześladowanym przez kubański reżim.

Czeskie MSW podkreśla, że po Hiszpanii Czechy są drugim państwem Unii Europejskiej, które obywatelom wydalonym z Kuby z powodów politycznych umożliwia znalezienie drugiej ojczyzny. Jednak w przeciwieństwie do Madrytu Praga opowiada się za zwiększeniem nacisków politycznych i gospodarczych wobec Hawany.

bECWNvlG

Resort spraw wewnętrznych zapowiedział, że oprócz wsparcia prawnego zapewni Kubańczykom i ich rodzinom pomoc materialną i socjalną. (PAP)

keb/ zab/ ap/

bECWNvma
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)