Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kubilius: Litwa i Polska same potrafią rozwiązać swe problemy

0
Podziel się:

Litwa i Polska same, bez interwencji Unii Europejskiej, potrafią rozwiązać
problemy powstałe w stosunkach dwustronnych - powiedział w czwartek w wywiadzie dla rozgłośni Żiniu
Radijas litewski premier Andrius Kubilius.

Litwa i Polska same, bez interwencji Unii Europejskiej, potrafią rozwiązać problemy powstałe w stosunkach dwustronnych - powiedział w czwartek w wywiadzie dla rozgłośni Żiniu Radijas litewski premier Andrius Kubilius.

"Naprawdę nie ma między nami konfliktu, konfliktu nie było i nie zamierzamy go tworzyć. Oceniamy Polskę jako bardzo ważnego partnera" - zaznaczył.

Premier ocenił, że Polacy na Litwie mają najlepsze warunki oświatowe poza granicami Polski. Wyraził nadzieję, że po zakończeniu kampanii wyborczej w Polsce sytuacja poprawi się i dzisiejsze problemy, a także długoterminowe zadania strategiczne można będzie rozwiązać bardziej efektywnie.

"Gdy się zjawiają problemy, spotykamy się, omawiamy je, powołujemy grupy eksperckie, które są zdolne do racjonalnej pracy, rozstrzygania kwestii nie na wiecach, a przy stole negocjacyjnym" - zaznaczył Kubilius.

Jego wypowiedź jest odniesieniem do słów przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, które w ostatnich dniach cytowały litewskie media. W ubiegłym tygodniu Buzek w rozmowie z dziennikarzami oświadczył, że wyciąganie polsko-litewskiego konfliktu na poziom Unii Europejskiej nie jest dobrym pomysłem, zaznaczył jednak, że "takie rozwiązanie jest możliwe".

2 września, gdy w Wilnie odbył się kilkutysięczny wiec społeczności polskiej przeciwko nowej ustawie o oświacie, Jerzy Buzek zapowiedział, że Komisja Europejska sprawdzi zapisy litewskiej ustawy oświatowej.

Nowa ustawa o oświacie, która zdaniem litewskich Polaków pogarsza sytuację szkoły polskiej na Litwie, ostatnio wywołuje najwięcej emocji w stosunkach polsko-litewskich. Sprawą konfliktową w tych stosunkach jest też ciągle nierozwiązana kwestia pisowni nazwisk polskich na Litwie, podwójnego zapisu nazw topograficznych na Wileńszczyźnie, a także przedłużający się proces zwrotu ziemi w Wilnie i na Wileńszczyźnie, którą w większości zamieszkują Polacy.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ksaj/ kar/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)