Notowania

al-kaida
12.08.2010 07:18

Kucharz Osamy Bin Ladena skazany

Ibrahim Al Qosi zdecydował się na ugodę z rządem USA. Przyznał, że pomagał terrorystom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(navy.mil)

Urodzony w Sudanie były kucharz i kierowca Bin Ladena został skazany na 14 lat więzienia. Ibrahim Al Qosi zdecydował się na ugodę z rządem USA, której treść pozostaje tajemnicą, a dzięki której wyrok jego może zostać znacznie skrócony - podają agencja AFP oraz BBC News.

Qosi przyznał, że pomagał terrorystom i dostarczał im materiałów. W ramach ugody przyznał również, że był kucharzem, kierowcą i pomocnikiem Osamy Bin Ladena między 1996 a 2001 rokiem oraz pomagał mu ukrywać się przed poszukującymi go wojskami USA.

Qosi ma 50 lat, został zatrzymany w 2001 roku, po ucieczce z kryjówki Al Kaidy w górach Tora Bora. Podczas jego przesłuchania wojskowi prokuratorzy powiedzieli, że obraża on inteligencję trybunału, utrzymując, że był zaledwie kucharzem Bin Ladena.

Qosi jest dopiero czwartym więźniem z Guantanamo skazanym przez sąd i pierwszym od objęcia urzędu przez prezydenta USA Baracka Obamę - przypomina portal BBC News.

Nie można przewidzieć jak długo treść ugody Qosiego z władzami pozostanie utajniona ani jak długi wyrok ostatecznie odsiedzi domniemany kucharz Bin Ladena - pisze AFP.

Przysięgli zostali poinformowani wcześniej, że kara nie zostanie umniejszona o osiem i pół roku, które Qosi spędził w więzieniu w Guantanamo. Kwestia repatriacji Qosiego nie została poruszona podczas dwudniowego przesłuchania przez wojskowy trybunał w Guantanamo.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Francja grozi terrorystom: Zabójcy Germaneau zostaną ukarani ]( http://news.money.pl/artykul/francja;grozi;terrorystom;zabojcy;germaneau;zostana;ukarani,225,0,648673.html )
* [ "Jemen będzie dla Obamy kolejnym Afganistanem" ]( http://news.money.pl/artykul/jemen;bedzie;dla;obamy;kolejnym;afganistanem,233,0,645609.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: al-kaida, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz