Notowania

wiadomości
07.09.2011 12:58

Kujawsko-Pomorskie: Dokumenty działacza "S" dla IPN

Obszerny zbiór dokumentów, zdjęć i wydawnictw, należących niegdyś do dawnego działacza NSZZ "S" z Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie), trafił do archiwum IPN. Archiwalia zostaną udostępnione badaczom dziejów "S" w latach 80.

Podziel się
Dodaj komentarz

Obszerny zbiór dokumentów, zdjęć i wydawnictw, należących niegdyś do dawnego działacza NSZZ "S" z Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie), trafił do archiwum IPN. Archiwalia zostaną udostępnione badaczom dziejów "S" w latach 80.

"Nieżyjący od kilku lat Jan Wojciech Zieliński był działaczem i sekretarzem organizacji związkowej +S+ w Inowrocławiu w latach 80. Był aktywny zarówno w latach 1980-81, jak i po powrocie z miejsca internowania, gdzie trafił po 13 grudnia 1981 roku" - powiedział w środę PAP dr Krzysztof Osiński z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w bydgoskiej delegaturze IPN.

Po śmierci Zielińskiego jego mieszkanie zostało opróżnione przez administrację komunalną. Ponieważ przez kilka lat nikt z rodziny nie zgłosił się po dokumentu trafiły one do siedziby "S" w Inowrocławiu, a związkowcy zdecydowali się podarować zbiór IPN.

"Składa się on z dokumentów biograficznych, wydawnictw związkowych, także pochodzących z tzw. drugiego obiegu, wielu zdjęć, negatywów oraz nagrań magnetofonowych. Uzupełnieniem jest oryginalna, stara maszyna do pisania z epoki i magnetofon szpulowy używane przez pana Zielińskiego" - dodał dr Osiński.

Jan Zieliński był w latach 80. zaangażowany w niezależną działalność wydawniczą. Inicjował i współpracował przy wielu tego typu przedsięwzięciach.

"Wydawnictwa z tych lat są w naszych archiwach, ale zwykle rozproszone, jako część odrębnych zbiorów dokumentów. Posiadanie zwartych zbiorów wydawnictw, np. gazetek związkowych czy konspiracyjnych jest dużym ułatwieniem w pracy badaczy interesujących się tym okresem" - zaznaczył naukowiec z bydgoskiej delegatury IPN.

Pracownicy Instytutu liczą, że więcej osób posiadających pamiątki z lat 80. zechce przekazać je do publicznych zbiorów.

"Wydawnictwa ówczesne powstawały na lichym papierze, często bardzo prymitywnymi metodami druku i dziś, dla osób nie zainteresowanych historią, mogą się wydawać bezwartościowe. Często spadkobiercy pozbywają się ich, uznając za bezwartościowe śmieci, a tymczasem z niewielkich nakładów - 50 czy 100 egzemplarzy - do dziś przerwały często pojedyncze sztuki, bardzo cenne dla badaczy" - podkreślił dr Krzysztof Osiński.

Zbiór pamiątek Jana Zielińskiego, po opracowaniu przez archiwistów, zostanie udostępniony w bydgoskiej delegaturze IPN. (PAP)

olz/ mlu/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz