Notowania

wiadomości
07.01.2012 19:21

Kujawsko-Pomorskie: Kolejne dziewięć astrobaz w tym roku

Dziewięć przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych, zwanych astrobazami, rozpocznie działalność w tym roku w województwie kujawsko-pomorskim. W zeszłym roku powstało pięć takich obiektów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dziewięć przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych, zwanych astrobazami, rozpocznie działalność w tym roku w województwie kujawsko-pomorskim. W zeszłym roku powstało pięć takich obiektów.

Program astrobaz jest autorskim przedsięwzięciem samorządu województwa, mającego siedzibę w Toruniu, który słynie jako gród Mikołaja Kopernika i ważny ośrodek badań astronomicznych. Projekt jest realizowany we współpracy z samorządami lokalnymi, przy wsparciu środków unijnych.

Jako pierwsze w tym roku, w poniedziałek, zostanie oddane do użytku przyszkolne obserwatorium w Inowrocławiu, a wszystkie pozostałe mają być gotowe najpóźniej wiosną. Kolejne astrobazy powstaną: w Golubiu-Dobrzyniu, Gostycynie, Kruszwicy, Rypinie, Świeciu n. Wisłą, Unisławiu, Złejwsi Wielkiej i Żninie.

Wszystkie obserwatoria są zbudowane według jednego projektu. Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego. Zbudowane są na planie koła o średnicy 10 metrów, a ich wysokość wynosi osiem metrów. Obiekty są zwieńczone kopułami o średnicy czterech metrów, które są zautomatyzowane, tzn. można je zdalnie otwierać i zamykać. Znajdują się też tarasy obserwacyjne.

Bazy są wyposażone m.in. w teleskop automatyczny, teleskop słoneczny, lornetkę z dużym powiększeniem, astronomiczną kamerę i sprzęt informatyczny.

Opracowanie programów obserwacyjnych, szkolenie lokalnych koordynatorów opiekujących się obserwatoriami i prowadzenie nadzoru merytorycznego powierzono Pracowni Astronomii Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Zadaniem lokalnych samorządów jest realizowanie programów obserwacyjnych, stworzenie odpowiednich warunków do funkcjonowania obserwatoriów oraz wynagradzanie lokalnych koordynatorów.

Koszt projektu budowy astrobaz w województwie kujawsko-pomorskim wynosi 4,2 mln zł. Budowa i zakup wyposażenia jednej bazy kosztuje prawie 300 tys. zł. Inwestycje są realizowane przy wsparciu środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

W zeszłym roku oddano do użytku przyszkolne obserwatoria w Gniewkowie, Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Brodnicy i Dobrzyniu n. Wisłą. (PAP)

rau/ bos/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz