Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Obchody Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

0
Podziel się:

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy, okolicznościowe plakaty w komunikacji
miejskiej, apele poległych i znicze w miejscach pamięci - tak obchodzono w czwartek Narodowy Dzień
Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w regionie kujawsko-pomorskim.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy, okolicznościowe plakaty w komunikacji miejskiej, apele poległych i znicze w miejscach pamięci - tak obchodzono w czwartek Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w regionie kujawsko-pomorskim.

"Jedna część tablicy poświęcona jest trzem grupom żołnierzy antykomunistycznych, którzy działali na terenie naszej gminy, druga strona - najznakomitszemu dowódcy jednego z tych oddziałów - +Pogotowia Akcji Specjalnej Rota+ - Józefowi Trojanowi, którego grób znajduje się kilka metrów dalej" - poinformował Józef Żernicki, przewodniczący komitetu obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych w gminie Białe Błota.

Tablica odsłonięta w miejscowości Ciele, na terenie podbydgoskiej gminy Białe Błota, upamiętnia jedną z największych potyczek stoczonych przez "PAS Rota". 4 lipca 1946 roku w starciu z siłami Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej poległ tu por. Józef Trojan ps. Kruk.

"Na Kujawach mieliśmy do czynienia z funkcjonowaniem kilkudziesięciu oddziałów zbrojnych. Działały one m.in. w ramach Delegatury Sił Zbrojnych, później Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ale podjęta została także próba stworzenia organizacji Niepodległość" - powiedział Marek Szymaniak z delegatury IPN w Bydgoszczy.

Z inicjatywy historyków pionu edukacyjno-naukowego Delegatury IPN w Bydgoszczy, we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej kolportowano w czwartek plakaty IPN upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

"Plakat z hasłem +Przywróćmy ich pamięci+ przypominać ma mieszkańcom miasta i regionu o bohaterskim zrywie niepodległościowym tysięcy polskich żołnierzy, którzy po zakończeniu okupacji niemieckiej nie złożyli broni i prowadzili w warunkach konspiracji walkę o Polskę suwerenną i niepodległą z sowieckim okupantem i komunistycznym reżimem" - podkreślił Jan Daniluk z oddziału IPN w Gdańsku.

w Bydgoszczy otwarto także wystawę plenerową pt. "Dla Ciebie Polsko i Twojej chwały. Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw". W głównej siedzibie Urzędu Miasta odbyło się spotkanie z żołnierzami podziemia niepodległościowego i ich rodzinami, a w katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja zorganizowano wieczorem koncert pieśni patriotycznych.

Prezydent Torunia złożył w czwartek kwiaty pod tablicą poświęconą żołnierzom Armii Krajowej, pomordowanym po wojnie przez władze komunistyczne. Przed inskrypcją, umieszczoną na ścianie gmachu Sądu Okręgowego, honorową wartę zaciągnęli żołnierze Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia oraz członkowie Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe. (PAP)

olz/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)