Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Ogłoszono przetarg na budowę obwodnicy Brodnicy

0
Podziel się:

Przetarg na budowę obwodnicy Brodnicy (Kujawsko-Pomorskie) wzdłuż drogi
krajowej nr 15 ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Inwestycja jest jednym z
pierwszych przedsięwzięć finansowanych z funduszy unijnych w ramach nowego kontraktu
terytorialnego.

Przetarg na budowę obwodnicy Brodnicy (Kujawsko-Pomorskie) wzdłuż drogi krajowej nr 15 ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Inwestycja jest jednym z pierwszych przedsięwzięć finansowanych z funduszy unijnych w ramach nowego kontraktu terytorialnego.

Obwodnice Brodnicy i Inowrocławia w woj. kujawsko-pomorskim zostały wpisane na listę inwestycji, które otrzymają dofinansowanie z Krajowego Funduszu Drogowego oraz refundację z budżetu Unii Europejskiej. Na ten cel w "Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015" rząd zarezerwował 4,7 mld zł. Ma powstać w Polsce dwanaście obwodnic, o łącznej długości około 150 kilometrów.

"Na budowie obwodnic skorzystają zarówno kierowcy, jak i mieszkańcy, gdyż drogi te wyprowadzą uciążliwy ruch tranzytowy poza granice miasta, co jest szczególnie ważne w przypadku najbardziej przecież uczęszczanych dróg krajowych. Budowę obwodnic będzie uwzględniał kontrakt terytorialny - dokument określający zakres inwestycji realizowanych w naszym regionie ze środków z Unii Europejskiej i budżetu państwa w nowej perspektywie 2014-2020" - poinformował Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Nowa trasa w Brodnicy, o długości 1,4 kilometra, będzie przebiegać w ciągu drogi krajowej nr 15 i odciąży zatłoczone centrum miasta. Jej przebieg zaplanowano tak, że dzięki wiaduktowi nie będzie już konieczności zatrzymywania się na przejeździe kolejowym. Koszt inwestycji szacowany jest na blisko 70 mln zł, ale ostateczny koszt znany będzie po zakończeniu przetargu.

"To kolejny krok do całkowitego wyprowadzenia tranzytu z centrum Brodnicy. Wcześniej otwarta została obwodnica wschodnia, która przejęła ciężki ruch z drogi wojewódzkiej nr 560 w kierunku Rypina. Została ona sfinansowana m.in. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego" - dodał marszałek. W województwie kujawsko-pomorskim dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu województwa, obwodnice powstały już także w Chełmnie, Janikowie, Pakości i Mogilnie. W trakcie realizacji jest budowa objazdów Mroczy i Nakła nad Notecią. (PAP)

olz/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)