Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Otwarto dziesiąte obserwatorium astronomiczne

0
Podziel się:

Dziesiątą astrobazę - ogólnodostępne, przyszkolne obserwatorium
astronomiczne - otwarto w poniedziałek na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Przy tej okazji
wszystkie dotychczas zbudowane obserwatoria dostały nowy sprzęt naukowy.

Dziesiątą astrobazę - ogólnodostępne, przyszkolne obserwatorium astronomiczne - otwarto w poniedziałek na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Przy tej okazji wszystkie dotychczas zbudowane obserwatoria dostały nowy sprzęt naukowy.

W poniedziałek Astrobazę Kopernik oddano do użytku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świeciu nad Wisłą. To już dziesiąte obserwatorium astronomiczne, które otwarto w Kujawsko-Pomorskiem.

"W ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski programu budowy sieci nowoczesnych, ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych w województwie kujawsko-pomorskim powstanie w sumie 14 astrobaz. Nasze obserwatoria świetnie sprawdzają się w nauce przedmiotów ścisłych, to również wielka atrakcja dla mieszkańców regionu, którzy pod okiem specjalistów mogą spojrzeć w niebo za pomocą nowoczesnych instrumentów" - podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Obserwatoria działają już w Gniewkowie, Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Brodnicy, Dobrzyniu nad Wisłą, Inowrocławiu, Kruszwicy, Golubiu-Dobrzyniu i Rypinie. Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstały na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W każdym obserwatorium, o wysokości około ośmiu metrów, są trzy kondygnacje, na których znajdują się: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny. Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14.

Kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz zdalne zamykanie i otwieranie. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów mogą być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to m.in. teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

"Do wszystkich astrobaz w Kujawsko-Pomorskiem trafiła już kolejna partia instrumentów i pomocy dydaktycznych - jedenaście teleskopów dla każdego obserwatorium, a oprócz tego cyfrowe stacje pogody, lornetki oraz fachowa literatura astronomiczna" - zaznaczył Całbecki.

Wkrótce kolejne obiekty zostaną oddane do użytku w Gostycynie, Żninie, Unisławiu i Złej Wsi Wielkiej.

Astrobazy wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstały dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium to prawie 300 tys. zł. Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 mln zł. (PAP)

olz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)